29.07.2017 13:51

Slnečnica plná slnka lieči

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Slnečnica patrí k impozantným druhom kvetov. Nielen veľkosťou, ale aj celkovým vzhľadom, ktorý pripomína náš hlavný zdroj svetla a tepla. Je skutočne dôstojným reprezentantom svojho mena.

 

Tento kvet nie je len výrazným doplnkom aranžmánu vo váze, ale aj prostriedkom na liečenie. Vlastne ako väčšina zástupcov flóry. Obsahuje kvalitné tuky i bielkoviny, ale hlavne vitamíny E, B1, minerálne látky horčík, železo, fosfor a vápnik, ale i lecitín. A na ktoré zdravotné neduhy má táto rastlina liečebný účinok?

  • Odvar z usušených výrazne žltých lístkov kvetu znižuje hladinu cholesterolu i vysoký krvný tlak. Používa sa aj pri problémoch s arteriosklerózou a s pečeňou.
  • Tinktúra vyrobená zo slnečnice pomáha pri malárii, tuberkulóze a ochorení žíl.
  • Konzumáciou slnečnicových semiačok znižujeme riziko srdcových chorôb, sivého zákalu i rakoviny. Odporúčajú sa aj diabetikom chorým na štítnu žľazu a ľuďom, ktorí trpia na migrénu. Prítomný niacín navyše pomáha regulovať metabolizmus tukov a cukrov.
  • Do stravovacích zvyklostí treba zaradiť konzumáciu slnečnicového oleja. Dôvodov je viacero – stimuluje látkovú premenu, pôsobí priaznivo na kožu i sliznicu, zabraňuje kôrnateniu ciev a tým aj srdcovocievnym ochoreniam a infarktu, zlepšuje činnosť štítnej žľazy a lieči stres, nespavosť a nervozitu.
  • Slnečnica sa používa aj v kozmetickom priemysle a dermatológii. Prípravky pomáhajú ľuďom s kožnými ekzémami a psoriázou a slnečnica je aj osvedčeným bojovníkom proti vráskam, udržuje hladkú pleť a posilňuje vlasy i nechty.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada