08.06.2020 10:07

Slnečné okuliare len kvalitné

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Sezóna nadmieru presvietená slnečnými lúčmi už začala. Intenzita slnka sa už citeľne zvyšuje a útočí na naše oči, je preto najvyšší čas myslieť na ich vhodnú ochranu, ak sme tak doteraz neurobili.

Už sa to notoricky dlhé roky spomína, ale treba o tom hovoriť znova. Ultrafialové žiarenie môže poškodiť náš zrak, najväčším zdrojom problémov sú ÚVA lúče, ktoré pôsobia priamo na šošovku a môžu odštartovať ťažkosti so sivým zákalom, ktorý sa však dá riešiť chirurgicky. V prípade degenerácie sietnice vplyvom žiarenia ide už o nezvratné poškodenie, ktoré v staršom veku spôsobuje slabozrakosť človeka, rapídne zhoršovanie kvality videnia a v nejednom prípade aj slepotu. Je preto dôležité používať slnečné okuliare ako vhodnú ochranu pre naše oči. Treba však nosiť tie správne.

 

Ako vybrať vhodné slnečné okuliare

 • Lepšie je obrátiť sa na odborníkov v optike. Lacné druhy slnečných okuliarov napriek deklarovanému stupňu ochrany prepúšťajú 70 i viac percent UV žiarenia, pretože nemajú šošovky, ale lisované fólie. Indíciami nekvality môže byť deformácia obrazu, pocit neistoty pohybu v teréne a bolesť hlavy. Najhoršie alternatívou sú slnečné okuliare s tmavými sklami, ale so slabým UV filtrom. V takom prípade zrenice, ktoré sa chovajú ako clona na objektíve, sa pre nedostatok svetla rozšíria a tým sa do nich dostane viac UV lúčov.
 • Najlepšie sú okuliare s fotochromatickými sklami, ktoré reagujú na ostrosť svetla a pri prechode z tmavšieho prostredia alebo naopak do vysvieteného menia farebnosť.
 • Dôležitá je farba skiel. Najmenej vhodné sú zelené a najmä modré, ktoré rozširujú zrenice a tým zvyšujú dávku slnečných lúčov. Modrá je nebezpečná aj pre šoférov, lebo tlmí signalizačné svetlá. Správne sú sivé a hnedé odtiene. Oranžová, červená alebo ružová farba oko dráždia a skresľujú farebne okolie.
 • Tvar okuliarov má zohľadňovať veľkosť a zakrivenie tváre. Malá vzdialenosť medzi očami a sklami kumuluje ultrafialové žiarenie a takýto nedostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu môže navyše spôsobiť jeho prehriatie.
 • Pri výbere okuliarov pred cestou k moru alebo na hory treba siahnuť po type s bočnicami, ktoré odrážajú všetky lúče dopadajúce v šikmých uhloch.
 • Profesionálni vodiči by si mali kúpiť slnečné okuliare s antireflexnou vrstvou alebo s polarizačným filtrom, aby ich kvalitu jazdy neovplyvnili lesky na kapote alebo v teréne.

 

Kategórie okuliarov podľa množstva prepúšťaného svetla

 • kategória 0: prepúšťa 80 až 100 percent viditeľného žiarenia, vhodná pre šoférovanie v noci
 • kategória 1: prepúšťa 43 až 80 percent svetla, vhodná na denné nosenie počas celého dňa, ale nie pri silnom slnku
 • kategória 2: stredne tmavý filter prepúšťa 18 až 43 percent svetla, vhodná pre denné nosenie v mestskom prostredí
 • kategória 3: prepúšťa 8 až 18 percent svetla, vhodná na nosenie v prírodnom prostredí mierneho klimatického pásma
 • kategória 4: prepúšťa 3 až 8 percent svetla, vhodná k moru, do zasnežených i letných vysokých hôr a do púšte, pretože voda, sneh a piesok sú perfektné odrazové plochy, ktoré zvyšujú účinok UV žiarenia

Čo ešte robiť pre ochranu svojho zraku

 • nosiť okuliare nielen pri intenzívnom slnku, ale aj keď je zamračené, UV žiarenie preniká aj cez mraky
 • slnečné okuliare používať aj pri veternom počasí, zabránime tak vniknutiu drobných častíc do oka
 • chrániť pred ÚV žiarením aj deti, ktorých vnútroočná šošovka je ešte číra, o to viac lúčov prepúšťa
 • ochrane pred slnečnými lúčmi by mali venovať pozornosť i modrookí ľudia a albíni, ktorým chýba pigment a majú preto citlivejšie aj oči

Poznámka:

O kvalitné slnečné okuliare, ktoré si vyžadujú aj istú investíciu, sa treba starať. Ak ich ukladáme do kvalitného puzdra, uchránime šošovky pred poškriabaním. Aby sme nepoškodili rám, z očí ich skladáme alebo si ich nasadzujeme oboma rukami. Nečistíme ich nasucho, ale saponátovou vodou, prípadne špeciálnymi prostriedkami a leštíme jemnou handričkou alebo papierovou vreckovkou. A zásadne ich nikdy nenecháme vystavené za sklom na slnku, obzvlášť nerozumné je nechať ich celé hodiny položené na palubnej doske auta.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada