Slnečné okuliare len kvalitné
Zdravie a krása – Starostlivosť o telo
Sezóna nadmieru presvietená slnečnými lúčmi už začala. Intenzita slnka sa už citeľne zvyšuje a útočí na naše oči, je preto najvyšší čas myslieť na ich vhodnú ochranu, ak sme tak doteraz neurobili.
Už sa to notoricky dlhé roky spomína, ale treba o tom hovoriť znova. Ultrafialové žiarenie môže poškodiť náš zrak, najväčším zdrojom problémov sú ÚVA lúče, ktoré pôsobia priamo na šošovku a môžu odštartovať ťažkosti so sivým zákalom, ktorý sa však dá riešiť chirurgicky. V prípade degenerácie sietnice vplyvom žiarenia ide už o nezvratné poškodenie, ktoré v staršom veku spôsobuje slabozrakosť človeka, rapídne zhoršovanie kvality videnia a v nejednom prípade aj slepotu. Je preto dôležité používať slnečné okuliare ako vhodnú ochranu pre naše oči. Treba však nosiť tie správne.
Ako vybrať vhodné slnečné okuliare
Lepšie je obrátiť sa na odborníkov v optike. Lacné druhy slnečných okuliarov napriek deklarovanému stupňu ochrany prepúšťajú 70 i viac percent UV žiarenia, pretože nemajú šošovky, ale lisované fólie. Indíciami nekvality môže byť deformácia obrazu, pocit neistoty pohybu v teréne a bolesť hlavy. Najhoršie alternatívou sú slnečné okuliare s tmavými sklami, ale so slabým UV filtrom. V takom prípade zrenice, ktoré sa chovajú ako clona na objektíve, sa pre nedostatok svetla rozšíria a tým sa do nich dostane viac UV lúčov.
- Najlepšie sú okuliare s fotochromatickými sklami, ktoré reagujú na ostrosť svetla a pri prechode z tmavšieho prostredia alebo naopak do vysvieteného menia farebnosť.
- Dôležitá je farba skiel. Najmenej vhodné sú zelené a najmä modré, ktoré rozširujú zrenice a tým zvyšujú dávku slnečných lúčov. Modrá je nebezpečná aj pre šoférov, lebo tlmí signalizačné svetlá. Správne sú sivé a hnedé odtiene. Oranžová, červená alebo ružová farba oko dráždia a skresľujú farebne okolie.
- Tvar okuliarov má zohľadňovať veľkosť a zakrivenie tváre. Malá vzdialenosť medzi očami a sklami kumuluje ultrafialové žiarenie a takýto nedostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu môže navyše spôsobiť jeho prehriatie.
- Pri výbere okuliarov pred cestou k moru alebo na hory treba siahnuť po type s bočnicami, ktoré odrážajú všetky lúče dopadajúce v šikmých uhloch.
- Profesionálni vodiči by si mali kúpiť slnečné okuliare s antireflexnou vrstvou alebo s polarizačným filtrom, aby ich kvalitu jazdy neovplyvnili lesky na kapote alebo v teréne.
Kategórie okuliarov podľa množstva prepúšťaného svetla
- kategória 0: prepúšťa 80 až 100 percent viditeľného žiarenia, vhodná pre šoférovanie v noci
- kategória 1: prepúšťa 43 až 80 percent svetla, vhodná na denné nosenie počas celého dňa, ale nie pri silnom slnku
- kategória 2: stredne tmavý filter prepúšťa 18 až 43 percent svetla, vhodná pre denné nosenie v mestskom prostredí
- kategória 3: prepúšťa 8 až 18 percent svetla, vhodná na nosenie v prírodnom prostredí mierneho klimatického pásma
- kategória 4: prepúšťa 3 až 8 percent svetla, vhodná k moru, do zasnežených i letných vysokých hôr a do púšte, pretože voda, sneh a piesok sú perfektné odrazové plochy, ktoré zvyšujú účinok UV žiarenia
Čo ešte robiť pre ochranu svojho zraku
- nosiť okuliare nielen pri intenzívnom slnku, ale aj keď je zamračené, UV žiarenie preniká aj cez mraky
- slnečné okuliare používať aj pri veternom počasí, zabránime tak vniknutiu drobných častíc do oka
- chrániť pred ÚV žiarením aj deti, ktorých vnútroočná šošovka je ešte číra, o to viac lúčov prepúšťa
- ochrane pred slnečnými lúčmi by mali venovať pozornosť i modrookí ľudia a albíni, ktorým chýba pigment a majú preto citlivejšie aj oči
Poznámka:
O kvalitné slnečné okuliare, ktoré si vyžadujú aj istú investíciu, sa treba starať. Ak ich ukladáme do kvalitného puzdra, uchránime šošovky pred poškriabaním. Aby sme nepoškodili rám, z očí ich skladáme alebo si ich nasadzujeme oboma rukami. Nečistíme ich nasucho, ale saponátovou vodou, prípadne špeciálnymi prostriedkami a leštíme jemnou handričkou alebo papierovou vreckovkou. A zásadne ich nikdy nenecháme vystavené za sklom na slnku, obzvlášť nerozumné je nechať ich celé hodiny položené na palubnej doske auta.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru
—————