24.02.2022 15:47

Škvrny na nechtoch

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Naše telo prezrádza viac, než si myslíme. Mali by sme registrovať malé zmeny, ktoré môžu predstavovať vážny zdravotný problém. Platí to aj pre vzhľad našich nechtov.

 

  • Biele škvrny sú časté. Väčšinou ide o následok drobného poškodenia nechtu, keď sa po náraze do poškodenej rohoviny dostane vzduch a vytvorí sa prázdny mikro priestor. Ak sa však biele škvrny objavujú na všetkých nechtoch sústavne, treba byť na pozore. Môže ísť o symptóm ochorenia ľadvín alebo problém s cukrovkou, prípadne o vedľajší účinok liekov.
  • Celkovo bledé nechty poukazujú na anémiu. Za nedostatkom hemoglobínu v krvi býva nedostatok železa v strave alebo skrytý únik krvi. A príčinou býva aj podvýživa u mladých dievčat, ktoré trpia anorexiou alebo naopak u starších ľudí, ktorí sú pre zlú stravu podvýživení.
  • Namodralé nechty signalizujú nedostatok kyslíku v krvi. Dôvodom môže byť poškodenie pľúc a zhoršené dýchanie alebo ťažkosti o srdcom či celkovo s obehovým systémom.
  • Žlté nechty sú znakom plesňového ochorenia a prezrádzajú tiež tuhého fajčiara.
  • Hnedé a čierne škvrny môžu poukazovať na skutočne vážny problém, na rakovinu kože.
  • Ryhy na nechtoch bývajú často neškodné, tieto poruchy sa jednoducho rodovo dedia a patria vtedy k vzhľadu nechtov od mladosti. Ak sa však vyskytnú v neskoršom veku, môže to byť aj príznak lupienky, začínajúcej artritídy alebo tráviacich ťažkostí.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.unsplash.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada