27.07.2023 13:40

Skúste pri pestovaní rastlín hydropóniu

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Ak ste sa doteraz nerozhodli vyskúšať zaujímavý systém staroslivosti o domácu zeleň, môžno si ho naopokon obľúbite. Hydropónia je spôsob pestovania, pri ktorom substráty poskytujú rastline len oporu a výživné látky dostáva zo živného roztoku.

Pri hydropónii odpadá pravidelné zalievanie, vodu stačí dopĺňať raz za 2 alebo 3 týždne. No v dlhších časových intervaloch treba korene i substrát preplachovať, aby ste z nich odstránili soľ. Dôležité je tiež dodržiavať koncentráciu živného roztoku, aby sa cez korene dostalo optimálne množstvo živín. Odporúča sa používať špeciálne hydroponické hnojivo, bežné tekuté sa neosvedčili.

Čo potrebujete?

V prvom rade si zaobstarajte kvalitný hydroponický črepník, ktorý je priepustný a svojím tvarom poskytuje koreňom priestor. Ako substrát sa môžu použiť veľké oblé kamene alebo polyetylénové guľôčky, ale najvhodnejší je exandovaný íl, tzv. keramzit. Zohráva rozhodujúcu úlohu v zásobovaní koreňov kyslíkom.

Začnite v jarných mesiacoch

Ak chcete rastliny pestované klasicky v zemi preorientovať na hydropóniu, ľahšie to pôjde s mladými rastlinmi a vhodným obdobím je jar a leto. Najprv dôkladne odstráňte zeminu z koreňov a potom ju ešte opatrne vymyte vlažnou vodou,  inak by jej zvyšky mohli naštartovať hnilobný proces. Najlepšie je celý koreňový bal namočiť na noc do vody a poškodené, páchnúce korene vyrezať. Hydroponický črepník najprv naplňte len vodou a približne po dvoch týždňoch, keď sa začnú tvoriť nové korienky, pridajte slabý živný roztok. Rastline obaľte opatrne priesvitnou fóliou, čím zvýšite vzdušnú vlhkosť a tým podstatne uľahčíte jej prispôsobovanie sa novým životným podmienkam.

Vhodné druhy rastlín

Vo všeobecnosti platí, že ak sa dá rastlina rozmnožovať odrezkami, môžete ju bez problémov pestovať hydroponickým spôsobom. Ťažké je to preto s palmami ako druhy Araucaria alebo Codiaeum. Výborne sa však prispôsobuje Monstera, Philodendron, Sansevieria, Dieffenbachia, Anglaonema, Syngonium, Cissus, Yucca, Pandanus a Ficus. 

 

Extrémy škodia

  • Nádoba sa nesmie naplniť vodou až po okraj, lebo korene by začali odhnívať. 
  • Naopak nedostatok či úplná absencia vody spôsobí vyschnutie keramzitu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada