20.08.2018 13:12

Skúste jahodový kokteil

Varenie – Rady z kuchyne

 

Rýchly a osviežujúci. Atribúty kokteilu z čerstvých jahôd bude ideálnym dezertom v letných mesiacoch.

Na vychýrený  jahodový kokteil, v ktorom nechýbal kúsok nanukovej torty, sa kedysi v Bratislave chodilo do povestného mliečneho baru na Hviezdoslavovom námestí. Ledva ste ho vypili, postavili ste sa do radu na ďalší. Podobný si môžeme pripraviť aj doma.

 

Stačí pár ingrediencií

Nič zložité, prípravu zvládne aj väčšie dieťa. Na pol litra mlieka potrebujeme 300 g jahôd, ktoré najprv odstopkované a umyté roztlačíme a premiešame so 4 lyžičkami práškového alebo kryštálového cukru. Potom zmes rozmixujeme aj s mliekom, s 3 lyžicami sladkej smotany a so šťavou z polovice citróna. Kokteil potom nalejeme do vysokého pohára, pridáme pár kociek ľadu a servírujeme so slamkou. Alebo na vrch vložíme 2 lyžice vanilkovej zmrzliny.

Zapojme fantáziu

Netreba sa vždy striktne držať receptu, základom pre chutný koktail je ovocie a mlieko. Ak nemáme smotanu, môžeme ju vynechať a namiesto cukru pridať radšej med. Ani citrón nie je povinná výbava, nahradiť ho môže pomarančová alebo mandarínková šťava, prípadne mandľová esencia. Zaujímavá je aj kombinácia rovnakého množstva mlieka a bieleho jogurtu (po 200 ml), ku ktorým ešte pridáme pár lyžíc kyslej smotany, no potom musíme aj zvýšiť objem cukru. Výbornú chuť dodá aj balíček vanilkového. Lahodnú chuť zabezpečí pár lyžičiek kvalitného kakaa alebo nastrúhaná horká čokoláda, stačí 50 g. Kto má radšej hustejšiu konzistenciu, môže pred zmixovaním pridať pár maslových sušienok.

 

TIP:

Kokteil sa dá pripraviť aj z iných druhov ovocia. Najvhodnejšie sú maliny, ríbezle alebo čučoriedky a mimo sezóny banán.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada