29.12.2018 14:54

Skratka P. F. patrí k Novému roku

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Skratka P.F. bola vždy súčasťou vianočných a novoročných pohľadníc Aj keď možno dnes nie je jej používanie celkom aktuálne, mnohých napadne, odkiaľ sa vlastne tradičný symbol Nového roka vzal.

Tieto záhadné písmenká pochádzajú z francúzštiny. Výraz "pour féliciter..", čo znamená "blahoželanie k..." alebo "pre šťastie", používali Francúzi nielen na Vianoce, ale aj pri iných blahoprianiach, napríklad k narodeninám či k významnému výročiu. Keď odosielateľ napíše P.F., stačí už len pridať rok a podpis a každý hneď pochopí.

Tento milý zvyk prebrali aj iné národy v súvislosti s Novým rokom. Autorom prvého známeho písomného pozdravu je český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova, ktorý mal veľké množstvo priateľov a známych. Slušnosť vtedy vyžadovala osobný kontakt pri novoročnom blahoželaní. Pre pána grófa to však bol veľký problém, na cestách za priateľmi strávil mnoho dní aj v nečase, aj tak sa mu nepodarilo dostať ku každému. A tak sa rozhodol pre udržanie dobrých vzťahov použiť písomnú formu blahopriania. V roku 1827 si u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera objednal tzv. gratulačné lístky.

Operatívnosť posunul o krok ďalej český maliar a grafik Viktor Stretti, ktorý na prelome 19. a 20. storočia začal na novoročný pozdrav písať dve francúzske slová „pour féliciter“, ktoré sa čoskoro skrátili na prosté, ale veľavravné P. F.. A záhada dvoch písmen a bodiek je odhalená.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada