13.09.2018 08:58

Školská desiata s fantáziou

Mamina - Dieťa

 

Hoci sa prázdniny ešte neskončili, mnohí rodičia už pomaly začínajú myslieť na blížiaci sa nový školský rok. Deti po lete opäť zasadnú do lavíc a budú nadobúdať potrebné vedomosti. K dokonalému sústredeniu je však potrebné primerane dopĺňať telo energiou, ktorá sa skrýva najmä v jedle.

Začiatok dňa je pre každého človeka dôležitý a inak to nie je ani u detí. Výdatné raňajky sú základom plnohodnotného dňa, ktorý by sa mal zavŕšiť chutným obedom a dobrou večerou. Školopovinné deti by si však mali medzi týmito pravidelnými prísunmi jedla dopĺňať energiu aj desiatou. Tá hneď nemusí byť energeticky výdatná, neznamená to však, že ju môžeme odbiť len jablkom alebo jogurtom.

Ľahká, ale vysokohodnotná

„Táto časť jedálnička by mala tvoriť 10 percent z celkového energetického príjmu, čo pri malých deťoch zodpovedá 750 – 800 kJ, u starších to predstavuje 950 – 1100 kJ . Pre porovnanie, napríklad jeden banán má 500 kJ. V ideálnej desiate by mali byť zastúpené predovšetkým bielkoviny a sacharidy s nižším glykemickým indexom, aby sa predišlo kolísaniu hladiny cukru. Takisto by mali obsahovať menšie množstvo dobrých tukov, minerálne látky, vitamíny a vlákninu,“ vraví odborník na potraviny zo spoločnosti Hamé Petr Kopáček. Všetky tieto látky obsahujú najmä obilniny, ovocie, mäso, zelenina, mlieko a mliečne výrobky ako také. V praxi to znamená, že do tašky by sme mali školákovi zabaliť pečivo s tvarohovou nátierkou a so šunkou s vysokým obsahom mäsa, doplnené kúskom zeleniny.

Fantázia sa vyplatí

Aby sme si uľahčili prácu a ušetrili čas, skúsme nachystať desiatu už deň vopred, najlepšie počas prípravy večere. Dbajme na to, aby desiata aj dobre vyzerala, lebo inak veľmi ľahko skončí v triednom koši. Deti totiž neobľubujú veľmi klasický „lepeňák“ alebo obyčajný rožok so šunkou a maslom. Skúsme desiatu urobiť o niečo zaujímavejšou. Stačí ak vložíme do pita chleba kúsky kuraťa, ktoré nám ostalo z večere a zaujímavá desiata je na svete. O tom, že deti jedia najmä očami, nemusíme vôbec pochybovať.

Dobré desiatové tipy:

  • Chuť do jedla zvýši aj obal desiaty nášho školáka. Ak bude farebný alebo s pestrou potlačou, samotný obsah zmizne raz-dva.
  • Najviac školáka dostaneme, ak ho v školskej taške bude čakať tortillový chlieb, domáca pizza či wrap s tuniakom.
  • Spestrením desiaty môžu byť aj detské výživy rôznych príchutí. Populárne sú však medzi školákmi najmä tie ovocné, chutia sladko a majú príťažlivý obal.
  • Ako nápoj je vhodné zvoliť vodu alebo nízke množstvo džúsu zriedeného vodou. Nevhodnou voľbou sú najmä vysoko sladené nápoje. Denný príjem tekutín by mal predstavovať množstvo minimálne 1,5 litra, preto je naozaj dôležité, čo deti cez deň pijú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada