12.05.2017 12:56

Skleróza, ktorá sa týka mladých ľudí

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Roztrúsená skleróza dokáže mladým, zdanlivo zdravým ľuďom obrátiť nečakane život naruby. Pre samotných pacientov je často veľmi ťažké prijať svoju diagnózu a hanbia sa o nej hovoriť, boja sa samotnej choroby i predsudkov zo strany okolia, preto radšej svoje ochorenie skrývajú a izolujú sa.

Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o skleróze multiplex (SM) vznikol projekt „Neskrývaj sa – odhoď masku“, ktorého cieľom je osloviť a podporiť pacientov s touto zákernou „chorobou tisícich tvárí“, a tiež zvýšiť povedomie širokej verejnosti, upozorniť na varovné príznaky a zbúrať mýty a predsudky o tomto ochorení. Maľované masky, ktorých autormi sú známe slovenské osobnosti, budú už čoskoro ako symbol spolupatričnosti zdobiť neurologické oddelenia a centrá pre liečbu sklerózy multiplex Cieľom projektu je podporiť ich, aby sa nebáli vystúpiť z tieňa a hovoriť o svojom živote s SM.

 

Roztrúsená skleróza...

... je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidity mladých dospelých od 20 do 40 rokov. Je to chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastnú nervovú sústavu. Hovorí sa o nej aj ako o chorobe tisícich tvárí, môže mať veľmi rôznorodé prejavy a jej vývoj sa nedá nijak predvídať, lebo je tiež u každého pacienta iný. Objavuje sa bez varovania a spočiatku môže vyzerať len ako dôsledok „obyčajného“ vyčerpania, prepracovanosti či stresu. „Je to najstaršie známe neurologické ochorenie. Prvá písomná zmienka pochádza ešte z roku 1421,“ hovorí prof. Peter Turčáni, prednosta I. neurologickej kliniky LF UK a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre neurológiu.

 

V čom je problém?

Pri skleróze multiplex ničí imunitný systém ochranný obal vlastných nervových vlákien a tým ovplyvňuje ich schopnosť dorozumievať sa – prenášať nervové vzruchy. Mnohí ľudia s SM trpia ochorením dlhé roky, kým zistia, čo je skutočnou príčinou ich ťažkostí - neustálej únavy, tŕpnutia končatín, zhoršujúcej sa pohyblivosti, bolestí, problémov so zrakom či depresií. Pre úspešnosť liečby je dôležitá včasná diagnóza. Preto pri neštandardných prejavoch a ťažkostiach, ktoré sa opakujú, netreba odkladať návštevu neurológa.  

Pani Ivete Rosovej diagnostikovali sklerózu multiplex pred 18 rokmi. Ešte ako mamička malého syna prestala zrazu chodiť. Vďaka včasnej diagnóze, dobrej spolupráci s lekárkou, správne nastavenej liečby a osobnej disciplíne (cvičí jógu a dodržiava diétny štýl stravovania) pracuje doteraz na plný úväzok a život si užíva rovnako ako zdraví ľudia.

Vyliečiť úplne sa nedá..

... ale pri dobre nastavenej liečbe má pacient veľkú šancu žiť plnohodnotný život. „Pre slovenských pacientov sú dostupné rovnaké lieky, aké užívajú ľudia s týmto ochorením na celom svete. Určite v tomto smere stíhame trendy a lekári majú možnosť predpisovať aj lieky s novými účinnými látkami, ktoré zlepšujú zdravotný stav pacientov a spomaľujú priebeh ochorenia i proces invalidizácie,“ vysvetľuje MUDr. Ema Kantorová, neurologička z Univerzitnej nemocnice v Martine. „Súčasťou liečby však musí byť zmena životného štýlu, správne stravovanie a dostatok vhodného pohybu. Problémom naopak je fajčenie a alkohol," dodáva.

V minulosti sa mali títo pacienti podľa odporúčaní lekárov šetriť, dnes sa opačne preferuje fyzioterapia. Každý si môže vybrať pohybové aktivity, ktoré pomáhajú zlepšovať fyzickú kondíciu. Či už plávanie, jógu, strečing, stacionárny bicykel alebo turistiku. To je aj najlepšia prevencia pred stratou koordinácie a pred pádmi, ktorými pacienti s roztrúsenou sklerózou často trpia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada