05.11.2018 16:29

Šípka je prírodným javom

Zdravie a krása - Keď lieči príroda

 

Šípky ako plody divokej ruže sú drobní, ale mocní bojovníci. Ich silu poznali a využívali už v starom Grécku a Ríme a dodnes patrí k pilierom ľudového liečiteľstva.

Najlepšie je zbierať šípky až potom, keď plody ošľahne mráz. Sú použiteľné rovnako čerstvé ako sušené. Správna farba je oranžová až žiarivo červená a príchuť mierne trpká. Šípky obsahujú vitamíny C, B1, B2 a P, tiež pektíny, triesloviny a flavonoidy. No nechýbajú im ani látky s protizápalovým účinkom, ktoré zároveň tlmia bolesť. Zo šípok sa pripravuje čaj, víno, lekvár i povestná šípková omáčka k divine. Dopriať si tieto prírodné liečivá môžu aj tí, ktorí majú ťažkosti so zápchou, s brušnými kŕčmi, so zápalom močových ciest či s potenciou. Šípkový čaj je mimoriadne vhodný na liečbu chrípky. Počas celej zimy by sme nemali zabúdať na posilňovanie imunity a dodávanie vitamínov ako najbezpečnejšiu prevenciu proti prechladnutiu. Dve až tri šálky chutného šípkového čaju sa o to postará. A dopriať si ho môžu i tehotné ženy.

Poznámka:

Šípky sú síce hlavne výborným pomocníkom pri prechladnutí, ale prinášajú úľavu aj pacientom s kĺbovou artrózou. Ak si do jogurtu pravidelne pridajú čajovú lyžičku šípkového prášku, aj pri znížení spotreby liekov sa ich pohyblivosť zlepší.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada