27.04.2020 10:48

Silná imunita, len tá nás ochráni

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Vírusy a baktérie na nás útočia po celý rok, ale teraz v čase svetovej pandémie je riziko výrazne vyššie. Problémom sú aktuálne aj jarné mesiace, keď je po zime organizmus už mierne energeticky vyžmýkaný a človek sa tak stáva ľahšou obeťou.

Ani v tejto výnimočnej dobe s obmedzeniami a špeciálnymi opatreniami by sme nemali rezignovať. Práve naopak, treba čo najviac investovať do revitalizácie organizmu, ktorý sa s infekciou popasuje lepšie. A čo všetko by sme mali konkrétne robiť?

  • Správne sa stravovať a udržiavať v dobrej forme črevný systém s dostatkom prospešných baktérií, lebo práve v tráviacom trakte sa rozhoduje o schopnosti odolať nákaze. Okrem často deklarovanej pestrej strave treba zvýšiť spotrebu ovocia (čierne ríbezle, citrusy), zeleniny (listová, paradajky, červená paprika), potravín s obsahom vlákniny (celozrnné pečivo a chlieb), jedál s hlivou ustricovou (podporuje obranné reakcie organizmu), jabĺk s detoxikačnými účinkami, cesnaku, cibule, chrenu, šípkového i šalviového čaju a zdrojov probiotík, ktoré zlepšujú flóru črevného prostredia (jogurty a zakysané mliečne výrobky, bryndza a kyslá kapusta).

  • Hýbať sa, nemusí to byť hneď beh na dlhé trate alebo potenie vo fitnes, ktoré sú teraz aj tak zatvorené, každý trochu krajší deň je predsa dobrou príležitosťou na svižnú prechádzku. A ak zájdeme do lesa alebo parku, kde zahliadneme chodca len v bezpečnej vzdialenosti, môžeme poskytnúť našim pľúcam luxus nadýchať sa čerstvého vzduchu bez rúška a doplniť si tak zásoby kyslíka potrebného pre činnosť všetkých orgánových systémov.
  • Relaxovať pri knihe, hudbe, akomkoľvek hobby, ktoré nás robí šťastnými, či pri pohodových chvíľach s rodinou.
  • Dopriať si dostatok spánku, na čo máme v týchto týždňoch naozaj dosť času, okrem kvalitného nočného si môžeme pokojne pospať hodinku aj poobede, ak nás premôže únava. Spánok je skutočne podstatný pri zlepšovaní obranyschopnosti. Oddýchne si telo i myseľ a tiež naše oči, ktoré testujeme celé hodiny pri počítači alebo pred televíznou obrazovkou.
  • Otužovať, čo je plán na celý rok, ale teraz si posilňovať imunitu môžeme aspoň sprchami, keď si znížime stupeň teploty vody. Výborné je používať efekt striedavých spŕch teplou a studenou vodou.
  • Naučiť sa detoxikovať organizmus čiže zbavovať ho škodlivých látok, ktoré ho zbytočne zaťažujú. Pomáha pravidelné cvičenie, čistiace čaje zo žihľavy, lipy a dubovej kôry a masáž, ktorá iniciuje lepšie prúdenie lymfatického systému. 

Poznámka: V prvom rade sa treba vzdať alkoholu, ale možno nám zavretým v domácom prostredí už tak veľmi nechutí. A rovnako by bolo pozitívne v tejto menej hektickej dobe skúsiť odnaučiť sa fajčiť alebo aspoň zredukovať počet cigariet, ktorými si nepoškodzujeme len vlastný organizmus, ale otravujeme aj ovzdušie, ktoré s nami dýcha náš partner a dokonca deti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada