17.04.2023 19:29

Sepsa je stav, keď organizmus totálne zlyhá

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Baktérie na nás útočia každý deň. Väčšinou spôsobujú infekcie, s ktorými si telo za pomoci antibiotík poradí. V prípade oslabeného organizmu však niekedy dochádza k zlyhaniu viacerých vnútorných orgánov a sepsa môže byť napokon životu nebezpečná.

O sepse sa zvykne laicky hovoriť ako o otrave krvi. Ak sa baktéria dostane do krvného obehu, šíri sa kozmickou rýchlosťou po celom tele. Môže vtedy spôsobiť zmeny vnútorného prostredia a zasiahnuť tým niekoľko životne dôležitých systémov. V podstate ide o multiorgánové zlyhanie, ktoré postihuje najmä obličky, pečeň, pľúca, srdce a centrálny nervový systém.

 

Nakazení vlastnou baktériou

Najväčšiemu nebezpečenstvu vážnej infekcie sú vystavení ľudia s oslabeným organizmom, ktorí podstúpili náročnú liečbu alebo chirurgický zákrok. Obzvlášť to platí pre pacientov po transplantácii. Napríklad človek napojený na umelú pľúcnu ventiláciu sa môže nakaziť aj vlastnou baktériou, ktorá prenikne z tráviaceho traktu cez porušenú sliznicu a dostane sa tak do obehu. Za normálnych okolností baktérie, ktorých je pacient nositeľom po celý život, tento typ akútnej infekcii nezapríčinia.

Málo odolní voči baktériám sú aj niektorí pacienti s onkologickým ochorením, ktorí absolvujú chemoterapiu. Ale rizikovým faktorom môže byť aj opakovaná antibiotická liečba najmä v prípade starých ľudí a detí. Týmto vekovým kategóriám môže hroziť sepsa aj pri ťažkom ochorení spôsobenom salmonelou, ktorá spočiatku postihuje tráviaci trakt.

Príčinou otravy krvi býva aj znečistenie rany pri pracovných úrazoch alebo autonehodách. Je to typický jav i v súvislosti s vojnovými poraneniami alebo hlbokými ranami, a tiež u ľudí, ktorí prežili zemetrasenie či inú prírodnú katastrofu. Všetko sú to situácie, kde chýba dostatočná lekárska starostlivosť, preto zranenie, ktoré by pacient pri okamžitej zdravotníckej pomoci vo vyhovujúcom hygienickom prostredí prežil bez ujmy na zdraví, končí v takomto prípade neraz sepsou.

 

Ohrozuje aj zdravých jedincov

V extrémnych podmienkach môže k viac orgánovému zlyhaniu dôjsť aj v prípade zdravého, dokonca trénovaného organizmu. Klasickým príkladom sú horolezci i šerpovia, ktorí niekedy počas výstupu trpia zápalom močových ciest. Zdravotný stav sa im však môže skomplikovať hnisavým zápalom obličiek a vtedy už hrozí sepsa. Ohroziť sa môžu aj aj ľudia so závislosťou na drogách. Ako jedna narkomanka, ktorá sa infikovala znečistenou ihlou a následne dostala infekčný zápal srdcových chlopní.

 

Náročná diagnóza i liečba

Diagnostikovať túto nebezpečnú fázu nákazy nie je jednoduché. Problémom je, že sa dá ťažko rozoznať, preto niekedy aj lekár môže symptómy podceniť. Najčastejšie sa sepsa prejavuje horúčkou. A dokonca ani laboratórne vyšetrenia ju nemusia potvrdiť. Pacienta treba preto posudzovať komplexne. Varovnými signálmi sú aj zmeny vedomia, rýchly pulz, zrýchlené dýchanie a zníženie krvného tlaku. Liečba je veľmi komplikovaná a jej úspešnosť závisí od schopnosti organizmu vysporiadať sa s infekciou. Pacient musí byť umiestnený na oddelení intenzívnej starostlivosti, pretože prístroje nahrádzajú často zlyhávajúcu cirkuláciu krvi a dýchanie a hrozí mu zástava srdca či opuch mozgu. Komplexnú dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť dopĺňa liečba antibiotikami.

 

Ako sa do tela dostávajú  infekcie?

  • Cez tráviaci trakt - nakazená potrava alebo voda  infikovaná salmonelózou, brušným týfusom, dyzentériou, vírusovým zápalom pečene typu A alebo cholerou.
  • Cez dýchacie cesty - vzduch v uzavretom priestorem, kde sa vyskytuje prenášač vírusov a baktérií angíny, chrípky, čierneho kašľu alebo osýpok.
  • Cez krvný systém – pri tetovaní, ale aj v zdravotníckom prostredí, napríklad krvnými derivátmi s prítomnými baktériami či vírusmi, narušením kožného krytu znečistenými inštrumentmi, zo zle sterilizovanej injekcie či zavedeného katétra alebo z ampulky, keď s ňou manipuloval pracovník s nedostatočnými hygienickými návykmi a pre nedodržanie zdravotníckych štandárd pri dezinfekčných postupoch a ošetrovaní rán. Pôvodca vírusového zápalu pečene typu B sa môže preniesť pri transfúzii krvi či pri náročnom chirurgickom výkone, kedy pacient dlho krváca alebo chirurg pracuje s veľkou otvorenou plochou.
  • Cez kožu a sliznicu - priamy dotyk zdravej pokožky s infikovanou kožou alebo sliznicou, v súvislosti s pohlavnými a inými hnisavými ochoreniami na koži.

 

redakcia Doma a Rada, Foto: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada