23.10.2014 17:39

Šanca pre psoriatikov

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Psoriáza najmä v pokročilom štádiu je pre pacienta prekliatím. Patrí k ochoreniam, ktoré sú viditeľné a vzbudzujú v okolí negatívny rešpekt. Aj keď rozsiahle mapy podráždenej dočervena sfarbenej pokožky so šupinami na povrchu nie sú v žiadnom prípade nákazlivé. Paradoxne perfektne vyzerajúci a príťažlivý človek môže byť zdrojom nepríjemnej a niekedy aj nebezpečnej nákazy, ako je opar, zlatý stafylokok, žltačka alebo HIV vírus.

No práve ľudia so psoriázou, ľudovo lupienkou, majú veľké problémy pri kontakte s okolím a to ich obmedzuje ako v súkromnom živote tak v práci. Navyše sú diskriminovaní aj ako návštevníci krytých plavární, kúpalísk, fitnes centier a podobných zariadení, čo pacientov stresuje aj preto, že súčasťou liečby má byť zdravý životný štýl vrátane pohybových aktivít. Všetky podobné komplikácie i starosti so samotným ochorením zhoršujú potom duševný stav pacientov, ktorí trpia neraz depresiami. Kvalita ich života sa tým výrazne zhoršuje a platí to aj pre detských pacientov, ktorí bývajú pre reakcie spolužiakov zakríknuté a utiahnuté, čo určite neprispieva k ich zdravému duševnému vývoju.

 

Zdravotné komplikácie psoriázy

V posledných rokoch sa psoriáza neposudzuje len ako kožný problém, ale ako autoimúnne ochorenie celého organizmu, ktoré môže časom spôsobiť poškodenie pečene, zápalové ochorenia čriev i štítnej žľazy, nádorové ochorenia, sklerózu multiplex a postihnutie kĺbov čiže psoriatickú artritídu znižujúcu pohyblivosť pacienta. K mechanizmom, ktoré naopak psoriázu zvyknú odštartovať, patrí dlhodobé užívanie liekov v súvislosti s reumou, HIV infekcia, streptokoky a extrémna obezita.

Individuálny prístup pri liečbe

Psoriáza sa lieči systémovo liekmi vo forme tabletiek či injekcií, lokálne aplikáciou mastí na postihnuté miesta i pomocou fototerapie čiže pôsobením ultrafialového svetla. No dnes je k dispozícii aj biologická liečba, ktorá je ušitá presne na situáciu konkrétneho pacienta aj s ohľadom na jeho ďalšie zdravotné ťažkosti (vysoký krvný tlak, poškodená pečeň a pod.), preto rieši zdravotné problémy komplexnejšie a tým účinnejšie. Pred pár rokmi stála biologická liečba jedného pacienta ročne vyše 30-tisíc eur, dnes sa zredukovala na tretinu. Každý pacient, ktorého lekár zhodnotí ako vhodného pre tento typ liečby, biologickú liečbu hradenú poisťovňou dostane.

 

Deň naplnený informáciami

Mnohí pacienti trpia aj preto, že nemajú dostatok vedomostí o svojom ochorení alebo nemajú adekvátny prístup k liečbe. V tomto smere by mohol mnohým pomôcť Deň otvorených dverí, ktorý sa pod názvom Aj so psoriázou máte šancu koná 29. októbra pri príležitosti Svetového ňa psoriázy vo viacerých slovenských mestách. Na špecializovaných pracoviskách a dermatologických klinikách budú v tento deň v čase od 8.00 do 16.00 hodiny k dispozícii špeciálni lekári, s ktorými môžu pacienti konzultovať svoje problémy a ktorí ich budú informovať o najnovších metódach liečby. Uverejňujeme kompletný zoznam, kam môžete zájsť. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.derma.sk.

 

FNsP Bratislava, Nemocnica Staré mesto
Dermatovenerologická klinika, Mickiewiczova 13
2. poschodie
prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Univerzitná nemocnica Bratislava
Kožná klinika UNB a SZU, Ružinovská 6
Prízemie
MUDr. Mária Žilinková

Fakultná nemocnica Martin
Dermatovenerologická klinika, Kollárova 2
1. poschodie
prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
Dermatovenerologická klinika, Nám. L. Svobodu 1
2. poschodie, č. dverí 239
MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.

FN L. Pasteura Košice
Klinika dermavenerológie, Trieda SNP 1
8. poschodie
MUDr. Tomáš Kampe

FNsP J. A. Reimana Prešov
Oddelenie dermatovenerológie, J. Hollého 14
Prízemie
MUDr. Klára Martinásková, PhD.

Fakultná nemocnica Nitra
Dermatovenerologické oddelenie, Špitálska 6
1. poschodie
MUDr. Katarína Zaujecová

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada