06.09.2017 10:27

Šálka kávy vždy inak

Varenie - Svetové a minulé chute

 

Obyvatelia rôznych svetadielov objavovali neodolateľnú chuť a arómu kávy len postupne. Zatiaľ čo Arabi si ju zamilovali už v trinástom storočí, Európania až o štyri storočia neskôr. Charakter vychutnávania tej svojej šálky kávy sa veľmi odlišuje. Súvisí nielen s historickou érou, v ktorej si ju jednotlivé národy zakomponovali do svojich gastronomických zvyklostí, ale aj od štýlu a podmienok ich života a tiež od ich temperamentu.

  • Američania dávajú prednosť jemnejším sortám a zvyknú variť litre slabšej kávy, ktorú si z kanvíc v každom bistre a samoobslužnej reštaurácii nalievajú do väčších šálok.
  • Veľké, ba priam obrovské šálky, či skôr hlboké misky, obľubujú aj Francúzi. Asi trojitú porciu v porovnaní s normálom si doprajú k rannému croissantu s maslom a marmeládou. Nie je to však čistá čierna, ale spenená spolu s mliekom v rovnakom pomere.
  • Taliani naopak by nemohli existovať bez svojho cappuccina, ktoré sa podáva v miniatúrnych šáločkách. Dávka kávy je síce malá, ale zato ako koncetrovaný extrakt poriadne silná.
  • K najväčším odberateľom kávy však patria Fíni, ktorí preferujú skôr klasickú praženú a mletú kávu. Ale dobiehajú ich aj Japonci. K čajovému obradu, ktorý je súčasťou japonskej kultúry, pridali aj konzumáciu kávy, ktorú kupujú v špecializovaných obchodoch a doma si pripravujú výbornú kávu na rôzne spôsoby aj vďaka tomu, že v ich domácnostiach nechýbajú tie najmodernejšie elektrické mlynčeky a espressá.
  • Česi, ale i susedné národy zvyknú píjavať vlastnú verziu tureckej kávy – porciu mletej kávy jednoducho zalejú vriacou vodou.
  • Pravá turecká káva, tak ako ju pijú skutoční Turci, sa pripravuje v špeciálnej konvici – v džezve. V tejto nádobe sa nechá na jemno pomletá káva, voda i cukor až trikrát zovrieť a potom sa vyleje do šálky. Je to silná a veľmi sladká verzia tohto druhu nápoja.
  • Pre Grékov predstavuje pitie kávy rituál, silný nápoj si zvyknú dochucovať škoricou, ďumbierom alebo vanilkou.
  • Maročania to radi ostrejšie, preto si do kávy zvyknú dávať zrnká čierneho korenia.
  • Brazílčania tento nápoj doslova milujú. A dokazujú to aj frekvenciou konzumácie. V priebehu dňa dokážu vypiť až 10 šáločiek sladkej kávy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada