24.09.2015 12:53

S gaštanom vo vrecku

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Mali by sme v tomto ročnom období dávať pozor, lebo pri prechádzke po parku nám môže padnúť gaštan na hlavu. Keď sa tak stane, netreba ho od zlosti zahodiť, ale radšej si dajte do vrecka nohavíc či plášťa alebo do kabelky. Potom vás už viac nebudú bolieť kolená ani bedrové kosti.

 

To nie je vtip. Blízkosť tohto jesenného plodu predstavuje zdravotný benefit pre naše telo. Nie náhodou sa kvety, listy, kôra i plody gaštanového stromu používajú vo farmaceutickom priemysle. Je predsa známe, že pagaštan konský má protizápalové účinky a že pomáha zbavovať sa opuchov, ale aj pri liečbe hemoroidov, kŕčových žíl, trombózy či vredov predkolenia. Na pomoc si ho berieme pri zápale hrdla ako kloktadlo, pri zápale žíl ako masť a pri migréne ako liek s výťažkami z gaštanu.

 

Domáca pomoc

  • Trpíte reumou ruky? Zvyknite držať jeden či dva plody v dlani a pohrávať sa s nimi.
  • Trápi vás reuma nôh? Zabaľte do starej plienky alebo obliečky na vankúš zo dvadsať gaštanov a batôžtek uložte do postele k nohám. Po mesiaci sa gaštany scvrknú a vnútro sčernie, preto treba znehodnotené plody vymeniť za čerstvé.
  • Neviete sa zbaviť bolesti kĺbov? Plody namočte do liehu a po dvoch týždňoch získate výluh na natieranie postihnutých častí.
  • Popálili ste sa alebo je vaším problémom zapálená koža? Pomôže nálev z kvetov alebo tinktúra pripravená z pagaštana.

 

Poznámka:

Ľudoví liečitelia, ktorí sa skutočne vyznajú v tajomstvách prírodnej liečby, tvrdia, že gaštan dokáže odoberať prebytočnú energiu. Aj podľa tradičných ázijských medicín vznikajú mnohé ochorenia z prebytku energiu. Patrí k nim aj reuma a artróza.

 

TIP: Ak chcete z gaštanu profitovať čo najdlhšie, nazbierané plody skladujte v kameninovej nádobe v interiéri. Takto môžete pri príprave nových liečivých balíčkov do postele postupne odčerpávať zo zásoby aj niekoľko mesiacov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada