04.06.2018 09:43

S dieťaťom pri vode

Mamina – Dieťa

 

Prázdniny sa zatiaľ celkom rysujú. Napriek chladnejším fázam sa počasie vždy na pár dní vylepší, rodiny preto majú šancu zamieriť k vode. Najlepší letný relax s deťmi. Za predpokladu, že sa o drobcov aj postaráme a ochránime ich pre všetkými hrozbami.

Deti sa nevedia vody nikdy nabažiť. Preto ich väčšina rodičov nedokážu dostať na deku, najradšej by v nej celý deň šantili. A dospelí si ani veľmi neoddýchnu. Kvôli pocitu zodpovednosti za svoju dcéru či syna, ktorí ešte nevedia poriadne plávať a odhadnúť riziká. No niekedy stačí malá chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete. Dieťa sa totiž pod vodou automaticky nadýchne, čo spôsobí kŕč dýchacích ciest a následne stratu orientácie, ktorá mu nedovolí dostať sa nad hladinu. Aké nebezpečné situácie môžu súvisieť s deťmi a s vodou počas relaxu pri bazéne či pri jazere?

  • Akákoľvek voda, v ktorej sa dieťa kúpe či čľapká, lebo malý človiečik sa môže topiť aj pri niekoľkocentimetrovej hladine, napríklad v nafukovacom bazéniku. Najmä, ak padne tvárou dolu.
  • Rizikom sú aj všetky sudy a väčšie nádoby plné vody v záhrade alebo neuzatvorený septik či neprikrytá studňa pri dome.
  • Bezpečné nie sú ani nafukovacie kolesá alebo kreslá, z ktorých sa môže malé dieťa vyšmyknúť alebo vypadnúť. Boli prípady, keď sa batoľa s podobnou nafukovačkou, v ktorej malo nôžky zasunuté do špeciálnych otvorov, prevrátilo dolu hlavou a začalo sa pod hladinou topiť.

 

Tragické čísla:

  • 2 minúty po potopení stráca dieťa vedomie
  • 4 až 6 minút stačí na nezvratné poškodenie mozgu

Poznámka:

Médiami aktuálne prebehla informácia o šesťročnom chlapčekovi, ktorý zostal v bazéne pár minút pod vodou. Aj keď sa ho podarilo zachrániť, zatiaľ leží v nemocnici v umelom spánku a mohlo to dopadnúť ešte tragickejšie. K situácii došlo napriek tomu, že na 8 detí z letného tábora dozeral vedúci. Ako vidno, nešťastie sa v súvislosti s deťmi môže stať veľmi rýchlo.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada