28.01.2019 08:46

Ryby sa v kuchyni netreba báť

Varenie – Príprava jedál

 

Mnohí by sa aj možno dali častejšie rybu na obed, ale majú obavy, či receptúru nepokazia. Pre neskúsenosť sa radšej nepúšťajú neznámymi chodníčkami a lososa si doprajú iba ak v reštaurácii. Pritom sa stačí naučiť pár zásad pri príprave rybacích jedál, ktoré sú navyše nenáročné na čas.

Ryby sú nesporne aj zdravé. Tak prečo sa ich vzdávať? Ak pochopíte princíp manipulácie s touto potravinou, zistíte, že to nie je žiadna veľká veda. Už stačí iba zvoliť spôsob tepelnej prípravy. Orientáciou výhradne na vyprážanú verziu kapra alebo tresky sa totiž oberáme o množstvo gurmánskych zážitkov.

Varenie:

Varenú rybu môžeme konzumovať ako súčasť bohatej polievky alebo samostatne ako diétne jedlo. Dôležité je dodržať dobu a intenzitu varu, pretože v silno vriacej vode sa rybie mäso rozpadne. A pokrm treba aj správne ochutiť, lebo varená ryba má tendenciu k mdlej nevýraznej chuti. Na 6 litrov vody potrebujeme 200 g soli a môžeme pridať aj bylinky podľa vlastného výberu alebo použiť zeleninový vývar. Ryba nemá byť len zaliata tekutinou, ale má v nej voľne plávať. Rybu vložíme až do vriacej vody a potom ju varíme na miernom ohni, doba varenia závisí od veľkosti. Po dokončení ju hneď nevyberieme, ale necháme ju trochu vychladnúť v menšom množstve vývaru. Výnimkou je veľká ryba varená vcelku, ktorú naopak vložíme do studenej vody a postupne zahrievame a po začatí vrenia teplotu stlmíme. Tým sa uvaria rovnako jej vnútorné i vonkajšie časti.

Dusenie:

Vhodné sú morské i sladkovodné ryby. Aby bolo mäso šťavnatejšie, pred dusením ho krátko opečieme. Dusíme ho v najlepšie v nerezovej alebo teflonovej panvici s pokrývkou. Kúsky ryby podlejeme vodou, rybacím vývarom alebo bielym vínom. Odporúča sa nechať panvicu na sporáku dovtedy, keď začne tekutina vrieť a dusenie dokončiť v rúre. Šťavu dochutíme bylinkami a smotanou, prípadne kúskom masla. Soľ použijeme ešte na začiatku pri ochutení surovej ryby pred prípravou. Rybu môžeme dusiť aj vcelku v parnom hrnci. V takom prípade odstránime kožu zo šupinami až po tepelnej úprave, pôjde to ľahšie a mäso sa navyše neprilepí na hrniec.

Opekanie:

Patrí k najrýchlejším spôsobom prípravy. Najvhodnejšia je teflónová panvica, na obyčajnej sa rybie mäso zvykne prepekať na dno. Ochutené alebo marinované porcie ryby opečieme krátko z oboch strán. Ak sú kúsky väčšie alebo ryba váži viac ako pol kila, dopečieme ju ešte krátko v rúre pri nízkej teplote. Tak sa nespáli a bude prepečená dôkladne.

Pečenie:

Je naozaj nenáročný typ tepelného spracovania ryby. Stačí ju potrieť olivovým olejom, soľou a koreninami a dať na pekáč vystlaný papierom na pečenie. Môžeme pridať aj krúžky cibule, cesnak a vetvičky rozmarínu či iné bylinky. Kožu necháme, lebo upečená je veľmi chutná. Ak ju chceme mať chrumkavejšiu, rybu obaľme v hladkej múke.

 

Užitočné tipy:

  • Veľkú rybu, ktorú sa chystáme uvariť, nezbavujme kože, tá pomôže držať krehké mäso pokope, odstráňme ju až pred servírovaním.
  • Na manipuláciu väčších porcií ryby pri varení je výbornou pomôckou špeciálny obojstranný rošt.
  • Rybu môžeme pred pečením nasoliť na dve hodiny alebo marinovať či osoliť a pokvapkať citrónovou šťavou. Odporúča sa aj namočiť ju na pol hodiny do osoleného mlieka, mäso bude potom chutnejšie, jemnejšie a stratí typický rybací pach.
  • Pečená ryba získa chrumkavú kôrku vďaka pivu, ktorým ju polejeme ešte pred pečením, a medu, ktorým ju potrieme krátko pred dokončením.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada