20.03.2020 16:37

Rúško si urobíme ľahko aj sami

Harmónia - Dekorácie

 

Situácie niekedy pomknú človeka k netradičným rozhodnutiam. Tá súčasná so šíriacim sa korona vírusom motivuje mnohých k domácej výrobe rúšok. V lekárňach je už dlhší čas táto ochranná pomôcka nedostatkovým tovarom, preto ľudia vyťahujú zo skrine šijacie stroje a hľadajú na internete návody na výrobu rúška.

Našťastie je veľa šikovných žien a možno aj mužov, ktorým to nerobí problém a navyše ušitie rúška je vcelku jednoduchá záležitosť, zvládnu ju aj menej zdatní krajčíri.

 

Ako na to?

Na obrázku z internetu je jasné, ako postupovať pri strihaní a vypracovaní okrajov rúška. V tomto prípade ide o veľkosť na detskú tvárička, základný strih je štvorec 20x20 cm. Pre potreby dospelej osoby treba vystrihnúť obdĺžnik veľký 20x25 cm. Najprv začistíme horný a dolný okraj, potom si pomocou horúcej naparovacej žehličky vytvoríme tri sklady v rovnomerných vzdialenostiach. Napokon začistíme aj pravý a ľavý okraj a ešte ich asi2 cm zahneme, čím vytvoríme tunel na navlečenie gumičky. Ak nemáme gumičku, postačí aj šnúrka, páska, podobných nájdeme dosť v domácich zásobách na šitie. Pomocou širšej pásky  môžeme zároveň začistiť okraje.

Ideálnym materiálom je mäkká bavlna, flanel, plátno a kto chce zvýšiť ochranu, môže použiť dve vrstvy. Dezén závisí od vkusu.

Vhodné sú aj iné strihy

Na internete nájdeme i ďalšie strihy, ktoré kopírujú prednú časť tváre s nosom. V tomto prípade vystrihneme z látky každý diel 2x na jedno rúško. Najprv ich zošijeme na vypuklej časti, potom začistíme všetky okraje a ľavý i pravý prehneme ešte aspoň 1 cm dovnútra na navlečenie tenkej gumičky.

Zo starého trička

Urobiť rúško si môžu aj tí, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so šitím. Výhodou je, že nepotrebujeme ani nite ani gumičky, postačia nožnice. Základom je bavlnené tričko, ktoré už má niečo za sebou a nebude nám ľúto ho znehodnotiť. Najprv treba odstrihnúť vrchnú časť v mieste, kde končia rukávy a potom v zadnej časti v strede prestrihnúť torzo trička odhora až dole.

Takto získame dostatočne veľkú plochu na vystrihnutie najmenej dvoch rúšok. Tvar je znázornený na obrázku, dôležité sú štyri cípy, ktorými sa rúško previaže. Môžeme využiť aj pôvodnú aplikáciu, ktorá bude potom dominovať na tvári ako zaujímavý prvok.

Strečový materiál je ľahko prispôsobivý a pekne obopne tvárovú časť hlavy a zároveň sa bude dať ľahko uviazať okolo hlavy nad ušami (horné cípy) a smerom za krk pod ušami (dolné cípy).

Malá pomôcka – veľká pomoc

O dôležitosti tejto drobnej pomôcky nikto určite nepochybuje. Preto sa vyplatí investovať trochu času a námahy a vyrobiť pre seba a svojich blízkych pár textilných rúšok. Ich výhoda oproti jednorazovým papierovým z lekárne je aj v tom, že sa dajú používať opakovane. Stačí ich po použití po nákupe v obchode alebo vybavení dôležitej záležitosti na úrade oprať a po usušení vyžehliť horúcou žehličkou. A ak máme deti, s ktorými potrebujeme ísť napríklad k lekárovi (dôvody môže byť rôzne, aj v domácnosti dochádza k úrazom), tak im ušijeme rúška z farebnej textílie s veselým vzorom, ktoré si budú dávať na tváričku ochotnejšie ako tie nudné kupované.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: internet

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada