01.04.2016 18:15

Rodiny, ktoré už vedia šetriť

Domácnosť – Ako ušetriť

 

Čoraz viac Slovákov sa zamýšľa nad tým, ako efektívne znížiť spotrebu vody a energie a skoncovať s nadbytočným odpadom. Ukázal to prieskum zameraný na život slovenských domácností a ich prístup k šetrnému životnému štýlu. IKEA si vybrala 20 slovenských a českých rodín, ktoré chcú s plytvaním skoncovať a inšpirovať tak ďalších smerom k šetrnejšej domácnosti. O svoje skúsenosti sa podelili prostredníctvom projektu Udržateľný domov.

Správať sa šetrne k našim peňaženkám aj prírode nemusí byť náročné. Stačí len začať robiť každodenné činnosti, ako je umývanie riadu, varenie, skladovanie potravín alebo nakupovanie inak a o niečo lepšie. Aj preto vznikol projekt Šetrnejší domov, do ktorého sa zapojilo 20 českých a slovenských rodín. „Do projektu sme vybrali členov IKEA FAMILY, o ktorých sme vedeli, že doma niečím plytvajú a radi by to zmenili. Pomohli sme im vybrať produkty, ktoré im v šetrení vodou, energiou i ku zníženiu množstva odpadov pomôžu a pripravili pre nich špeciálny workshop,“ vysvetľuje princíp projektu Udržateľný domov manažér IKEA pre udržateľný rozvoj, Vladimír Víšek. Najväčšie príležitosti videli rodiny v znížení spotreby vody a energie, v obmedzení plytvania jedlom a znížení produkcie odpadu.

 

Voda ako vzácnosť

Pitná voda tvorí len 3% svetových zásob vody a nevyhnutne ju potrebujeme k nášmu životu i ku všetkému, čo robíme. Napriek tomu ju berieme v domácnosti ako samozrejmosť a otázka plytvania často prichádza na rad až na poslednom mieste. Prieskum tiež odhalil, že takmer 90% slovenských domácností občas umýva riad nešetrne pod tečúcou vodou. Približne 40% týmto spôsobom umýva riad neustále a 39% slovenských domácností umýva riad prevažne v dreze.

Rozdiel medzi množstvom vody spotrebovanej počas jedného umývania riadu pod tečúcou vodou a v umývačke sa môže vyšplhať až na desiatky litrov. Spotreba vody sa pri umývaní pod tečúcou vodou líši od domácnosť k domácnosti a pohybuje sa medzi 30 litrami v tom najšetrnejšom prípade, až po 447 litrov za jedno umývanie riadu. V porovnaní s tým je na umytie riadu v umývačke potrebných oveľa menej litrov. Pri ekologickom programe možno dosiahnuť len 7,5 litra, priemerne je to litrov 10. „Už dlhšie sa snažíme neplytvať vodou, ale vždy sa nájde priestor na ďalšie zlepšenie. Napríklad za jeden týždeň len pri umývaní ovocia a zeleniny v našej rodine pretieklo 160 litrov vody. Snažíme sa preto vodu pri potravín zachytávať a potom ju používame na zalievanie kvetov,” dopĺňa jeden z účastníkov projektu Miloš Jašek. A šetriť vodu sa dá aj počas rannej hygieny, stačí, ak pri umývaní zubov nemáme pustenú vodu.

 

Žiadny „úLED“ s energiami

Aj keď Slováci majú záujem o zníženie energií, prieskumy odhalili, že 29% slovenských domácností stále svieti neúspornými žiarovkami. Pritom výmenou jedinej takejto žiarovky za úspornú žiarovku s LED technológiou môžete ušetriť pri bežnom používaní až 10 eur ročne. No mnohí sa obávajú veľkých investícií alebo sa mylne domnievajú, že žiarovky LED majú neprirodzené svetlo a dlho sa rozsvecujú. To je však problém len niektorých úsporných žiaroviek. Pre začiatok stačí výmena klasických žiaroviek za žiarovky LED, ktoré spotrebujú o 85% menej energie a vydržia 20-krát dlhšie. Ďalšími veľkými „žrútmi” energie bývajú staré chladničky, na ktorých ľahko vzniká námraza. Spotrebu energie zvyšuje aj nesprávne ukladanie potravín. Nikdy nevkladajte do chladničky jedlo, ktoré je ešte teplé. Zvyšuje to spotrebu energie a môže spôsobiť tvorbu námrazy. Nová chladnička ušetrí asi 92 eur za rok.

 

Plytvanie jedlom začína už nakupovaním

Pozitívnym trendom v slovenských domácnostiach je uskladňovanie potravín. Až 87% Slovákov dáva pozor na správne skladovanie jedla vo svojej chladničke. Na druhej strane viac ako 60% rodín vyhadzuje zvyšky jedla v intervale minimálne 1x do mesiaca. Najčastejším dôvodom, prečo jedlo končí v koši, je, že je uskladnené neprehľadne, ľudia nevedia, kde čo majú a nádobám s potravinami často chýba popis. Potom sa ľahko stane, že otvoria dve rovnaké balenia potravín, alebo že nakúpia niečo zbytočne a potom nestihnú všetko spotrebovať.

S plytvaním jedlom majú skúsenosť aj Durkáčovci. Keď si však urobili v komore a v chladničke poriadok, zistili, že majú dostatok priestoru a lepší prehľad o potravinách. Rodine Královcov začalo prekážať množstvo zbytočného odpadu doma a rozhodli sa to zmeniť. Navarené jedlo sa často pokazilo, takže ho bolo treba vyhodiť. Okrem toho nechávali deti veľké porcie nedojedeného jedla a týždenne tak išlo do koša 10 eur. Naučili sa lepšie triediť a hospodáriť s jedlom. Tak znížili tvorbu odpadu o 4 koše týždenne menej a usporili takmer 200 eur ročne z nevyhodených potravín.

Cenné rady

Plytvanie jedlom však začína už pri samotnom nakupovaní. Zúčastnené rodiny sa s nami podelili o pár šikovných tipov, ako znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu:

  • Keď idete nakupovať, skúste si vziať vlastné plátenné vrecko na ovocie a zeleninu. Znížite tak spotrebu tých plastových. To platí aj pre nákupnú tašku.
  • Pri vybaľovaní potravín vyložte najprv celý nákup na stôl alebo na kuchynskú pracovnú dosku. Nebudete tak musieť mať počas ukladania potravín dlho otvorené dvere chladničky a vyhnete sa plytvaniu energiou.
  • Ak kupujete mäso u mäsiara, vezmite si so sebou rovno plastové nádoby, do ktorých vám mäso uloží. Mäsiarovi to ušetrí jedno igelitové vrecko a vám doma prácu.
  • Keď oplachujete zeleninu, zachytávajte použitú vodu. Môžete využiť na zalievanie kvetov a byliniek.
  • Naučte sa správne skladovať potraviny. Vydržia vám oveľa dlhšie a nebudete musieť zbytočne vyhadzovať to, čo ste nestihli využiť. Spotrebovať sa pritom často dajú aj tie časti zeleniny, ktoré bežne končia v koši. Vedeli ste, že z mrkvovej vňate sa dá urobiť výborné pesto?
  • Kompostovať môžete, aj keď nemáte záhradu. Celkom ľahko sa dá vyrobiť domáci vermikompostér a z neho získať produkt na výživu balkónových či izbových rastlín. Alebo sa aspoň vo svojom okolí poobzerajte po smetiaku na bioodpad.
  • Vykurovacie telesá nikdy nezakrývajte a nestavajte k nim nábytok. Zamedzíte tak zbytočným stratám tepla.
  • Vymeňte klasické vodné batérie za tie s perlátorom. Miešajú vodu so vzduchom a tým znižujú spotrebu vody až o 50%. Nižšieho tlaku v kohútiku si navyše ani nevšimnete.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív IKEA

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada