17.02.2018 11:54

Riziká vdýchnutia plynu

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Médiá prinášajú často informácie o obetiach požiaru, ktoré nezasiahol samotný oheň, ale doplatili na vdýchnutie dymu. Ten ohrozuje ľudí aj v súvislosti s ďalšími nehodami. Čo sa vlastne v ľudskom organizme vtedy deje a ako poskytnúť postihnutému pomoc?

Vdýchnutie dymu, plynov alebo toxických výparov môže byť životu nebezpečné. V takejto situácii sa výrazne zhoršuje schopnosť červených krviniek, ktoré roznášajú po celom tele kyslík. Tým sa dramaticky znižuje jeho hladina v jeho krvi a následne sa poškodzuje funkcia tkaniva. Mozgové bunky začínajú odumierať už po 3 minútach zastavenia zásobovania mozgu kyslíkom.

 

Dym, plyny i oxid uhoľnatý

  • Pri požiari hrozí vdýchnutie množstva dymu, ktorý je nebezpečnejší ako samotný oheň, pretože obsahuje množstvo toxických splodín z horiacich materiálov (plastové predmety, penové výplne postelí, syntetické tapety, lep a nátery z nábytku). Typickým príznakom je zrýchlené a ťažké dýchanie, kašeľ, dýchavičnosť a pálenie v nose alebo v ústach.
  • K otrave oxidom uhoľnatým, ktorý je jedovatým plynom bez chuti a zápachu, môže dôjsť pri spätnom ťahu dymu v upchanom komíne a pri úniku motorových výfukových plynov či plynu z poškodených plynových kachieľ alebo olejovej pece. Pri vdýchnutí menšieho množstva má človek bolesti hlavy, je mu na vracanie, môže byť zmätený alebo agresívny. Pri vyššej dávke postihnutý ťažko a rýchlo dýcha a jeho sa koža sfarbí do šedo-modra až červena.
  • Priotráviť sa môžeme aj v hlbokých uzavretých priestoroch, ako sú bane, šachty, pivnice alebo studne, kde sa zhromažďuje oxid uhličitý. Spôsobuje bolesti hlavy, zmätenosť a pocit dusenia.
  • Nebezpečné sú aj výpary z lepidiel, čistiacich prostriedkov, petroleja, liehu a propánových bômb. Pri vdýchnutí má postihnutý tiež bolesti hlavy, je mu na vracanie a hrozí dokonca aj zástava srdca.

 

Ako pomôcť

V prvom rade odstránime zdroj otravy alebo postihnutého premiestnime do bezpečia. Pri vstupe do priestoru naplneného dymom najprv dokorán otvoríme dvere, necháme plyn uniknúť a až potom vojdeme. Pri všetkých druhoch otravy hrozia poruchy alebo strata vedomia, preto okamžite zabezpečíme príchod záchranárov. Všetky osoby sa snažíme z miesta nehody dostať čo najskôr na čerstvý vzduch. V prípade, že je pacient pri vedomí, posadíme ho do vzpriamenej polohy a povzbudzujeme ho, aby dýchal pokojne. Ak stratil vedomie, uvoľníme dýchacie cesty a začneme z dýchaním z úst do úst, prípadne masážou srdca. Pokračujeme až do príchodu zdravotníkov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada