23.11.2015 16:41

Rituály adventu sa menia

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Advent bol v živote našich predkov obdobím naplneným magickou atmosférou. Dôvodom bola v prvom rade časť roka, ktorá neinšpiruje k veľkému optimizmu. Krátiace sa dni, sychravé počasie a absentujúce slnečné lúče dokážu posunúť psychiku skôr do negatívnych pocitov. Inak tomu nebolo v minulosti a inak tomu nie je ani dnes. No zatiaľ čo my zaháňame zlú náladu a myšlienky sledovaním pestrého programu v televízii alebo putovaním po veľkých obchodných centrách s množstvom hravých podnetov, naši predkovia sýtili dušu tradičnými rituálmi a navzájom si poskytovali ľudovú terapiu.

Zvyky spojené s adventom sa spájajú najmä s kresťanstvom. Štyri týždne pred vianočnými sviatkami považujú ľudia tohto vierovyznania za posvätný čas čakania na narodenie Krista, kedy sa musí telo i duša očistiť. Ale rituály typické pre advent majú korene aj v staroslovanských a keltských a vôbec v pohanských zvykoch a súvisia so snahou prekonať strach z príchodu temných síl. Ľudia kedysi veľmi spätí s prírodou reagovali citlivo na všetky časové zmeny a charakter ročných období. Jeseň vždy evokovala pochmúrne myšlienky, dlhé večery dávali príležitosť fantázií plnej obáv, ktorá vymyslela temné sily zla, rôzne strigy a démonov. Posledné týždne pred sviatkami bol preto plné magických rituálov, ktorými sa pred týmito negatívnymi silami ľudia chránili. A mnohé boli spojené s konkrétnymi dátumami a menami.

 

Magické mená

  • 25. novembra – Katarína: pre odháňanie stríg sa robili kríže na dvere, rozbíjal sa hlinený riad o dvere domov, kde bývali Kataríny, a konzumoval sa cesnak, zároveň sa však zvyklo veseliť s hudbou pri tanci a hodovať so zabíjačkovými dobrotami na stole, pretože na druhý deň začínal prísny pôst.
  • 30. novembra – Ondrej: dievčatá sa venovali ľúbostnej mágii a snažili sa zistiť, kto bude ich vyvolený, veštilo sa z halušiek s lístočkami či z olova liateho cez kľúč.
  • 4. decembra – Barbora: dievčatá oblečené do bielych masiek chodili po domoch a trestali mužov varechou či metlou.
  • 13. decembra – Lucia: ovinuté bielymi plachtami navštevovali dievčatá domácnosti a husími brkami vymetali z kútov zlé sily a duše, pred démonmi chránil aj krížik na čelo a ženy nesmeli tkať či vyšívať, lebo by privolali chorobu do rodiny.

Nepodliehame, ale nevzdávame sa

Dnes má advent trochu iné miesto v našom živote. S výnimkou veriacich, ktorí ho napevno zakomponovali do rytmu ročných období, už nie je tak nevyhnutnou súčasťou životného štýlu ako v minulosti. Najskôr nám ho pripomínajú média alebo obchodníci charakterom svojej aktuálnej ponuky. Adventné kalendáre, adventné vence či sviečky, prečo nie? Všetko milé symboly, ktoré si radi donesieme domov s pocitom, že sme niečo pre svoje duchovno urobili. A niektorí pretavia advent na inšpiráciu striedmo sa stravovať, dodržiavať aspoň čiastočný pôst, ktorý k adventu odjakživa patrí. Dobrá voľba. Pretože takto urobia pre svoje zdravie skutočne veľa. Prečistia organizmus pred sviatočným hodovaním a v januári potom nemajú problém s nadbytočnými kilami ako ostatní. Hoci adventné obdobie pred Vianocami neprežívame tak magicky, ako sa dialo ľuďom v ich živote kedysi, tohto symbolu podobne ako aj mnohých iných sa neradi vzdávame. Je to šanca, že posolstvo adventu sa nestratí a svojou tajomnosťou bude očarúvať aj budúce generácie.

 

redakcia Doma a Rada: FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada