19.03.2018 14:28

Ražniči či kebab?

Varenie – Svetové a minulé chute

 

Kúsky mäsa napichnuté na drievku a opečené na ohni, na grile, na panvici, v alobale či v peci obľubujú viaceré národy. Zaujímavé, že na podobný typ prípravy pokrmu prišli v minulosti v rozličných častiach sveta. Dôvodom bola asi rýchlejšie tepelné spracovanie ako v prípade veľkých kusov mäsa.

  • Už starí Peržania si zvykli pochutnávať na pokrme z kúskov mäsa, rýb a zeleniny grilovaných alebo pečených nad ohňom.
  • Kebab bol obľúbený aj u Mongolov a neskôr aj u obyvateľov Osmanskej ríše.
  • Tento pokrm je dodnes národným jedlo v Turecku, no tu sa kebab nepečie, ale varí.
  • V krajinách Blízkeho východu sa okrem jahňaciny a rýb používa aj mleté mäso, ktorým sa ihly obaľujú.
  • K tradíciám stredozemnej kuchyne patria na kovovú ihlu ponapichované nakrájané kúsky mäsa z jahňaciny, bravčoviny, teľaciny či hydiny, ktoré boli najprv okorenené a osolené a potom krátko opečené. Často sa kombinujú so zeleninou, hubami, prípadne s kúskami ovocia.
  • strednej Európe vznikli aj variácie na ražniči s cibuľou, slaninou a zemiakmi. Cieľom bolo pripraviť dostatočne výživné jedlo aj z menšieho množstva mäsa.

 

Marináda sa postará

K tradičným receptúram, ktoré zaručujú chutný výsledok, patrí použitie marinády pred opekaním. Kúsky mäsa treba najprv uložiť na noc do omáčky, aby sa všetky chuťovo výrazné ingrediencie do neho vsiakli. Marináda sa pripravuje zvyčajne z kečupu, olivového oleja (stačí iba trochu), soli, horčice, mletej červenej papriky, mletého čierneho korenia a pretlačených strúčikov cesnaku. Môžeme však pridať aj čili papričky, worcesterskú či sójovú omáčky a podľa vlastného výberu bylinky. Vďaka pobytu v marináde je mäso po opečení šťavnatejšie a jemnejšie. Pri príprave šašlíka, typického pre srbskú, bulharskú a vôbec balkánsku kuchyňu, sa marináda na mäso pripravuje skôr z jogurtu, majonézy, nakrájanej cibule, bobkového listu a celého i mletého čierneho korenia.

Najlepšie prílohy

K šašlíku, kebabu či ražniči chutí tmavý chlieb a zvykom najmä v arabskej a balkánskej kuchyni je podávať rôzne jogurtové či majonézové dipy s prídavkom mäty, kôpru a cesnaku.

 

Poznámka:

Ak ražniči robíme len zriedka, stačí mať doma po ruke zásobu špajdlí, ktoré sú na jedno použitie. No v prípade, že zvykneme podobne pohostiť svojich hostí častejšie alebo si na tomto druhu pokrmu sami radi pochutnávame, zaobstarajme si kovové ihly. Lepšie sa s nimi manipuluje a sú pevnejšie, preto udržia väčšie množstvo nakrájaných ingrediencií bez rizika, že by sa zlomili.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada