25.11.2018 10:31

Rakytník je citrónovníkom severu

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Mnohí evidujú dozreté bobule na okrasných kríkoch len ako dekoratívny symbol jesene. Tieto plody sú však bohatým zdrojom vzácnych látok, ktoré pomáhajú pri riešení rôznych zdravotných problémov. Platí to ako pre ostatné jesenné bobule - šípky, trnky či hloh, tak rovnako aj pre rakytník.

Biologicky aktívne látky dôležité pre zdravie organizmu obsahujú všetky časti rastliny. Nielen oranžové bobule, ale aj semená, kvety, listy, vetvičky, kôra a koreň. Nachádza sa v nich provitamín A, vitamíny B1, B2, B6, E, K1 a F, flavonoidy, karotenoidy, ale hlavne vitamín C. A ako jediná rastlina je prírodným zdrojom alkaloidu hippophein. Z tejto látky sa tvorí serotonín známy svojimi protinádorovými a antidepresívnymi účinky.

 

Čo všetko dokáže tento všeliek?

  • podporuje imunitu organizmu, regeneruje ho
  • je prevenciou proti chrípke a iným infekčným ochoreniam
  • znižuje krvný tlak
  • spomaľuje postup aterosklerózy a chráni srdce
  • zlepšuje činnosť tráviaceho traktu
  • čistí organizmus od toxických látok a rozpúšťa hlieny
  • posilňuje funkcie pečene
  • osvedčil sa pri liečbe rakoviny krčka maternice a prostaty
  • pôsobí protistresovo
  • listy sa využívajú pri liečbe reumy

Rakytníkový olej...

... zvyknú nazývať aj novodobým rybím tukom. Ako výživový doplnok pomáha posilňovať imunitu organizmu. Jeho pravidelnou konzumáciou znižujeme riziko náhlej príhody, infekcie močových ciest či zápale sliznice žalúdka. Pomáha aj zvonku - vracia pokožke elasticitu a podporuje obnovu nových buniek, preto pôsobí hojivo. Odporúča sa aplikovať na kožu po exponovanom opaľovaní či na popraskané ústne kútiky a vôbec na miesta drobných poranení či hnisavých rán. Zmierňuje akné, opary a mykózy. A navyše aj prospieva kráse - ako súčasť pleťových a vlasových masiek.

Poznámka:

O rakytníku sa zvykne sa hovoriť aj citrónovníku severu alebo sibírskom zlate, keďže sa mu výborne darilo práve v chladnejších klimatických podmienkach Ázie. V ľudovom liečiteľstve ho celé stáročia využívajú obyvatelia Sibíri, Mongolska a tiež Tibetu a ďalších oblastí Číny. Napriek tomu, že jeho priaznivé účinky na zdravie rozpoznali ľudia dávno, je to i rastlina budúcnosti. Súčasná generácia ju začína znovu objavovať a využívať v prírodnej liečbe. Najčastejšie sa ponúka v podobe olejov, čajov, štiav a džemov. Problémom býva technológia spracovania bobúľ rakytníka. Musia sa lisovať za studena alebo sušiť, pretože pri vysokých teplotách sa dôležité látky rýchlo strácajú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada