02.08.2018 12:32

Rajčiakový pretlak, pasta i nátierka

Varenie – Skladovanie

 

Sezóna paradajok vrcholí, je správna chvíľa pooberať dočervena sa zafarbujúce plody a spracovať ich na zimné zásoby. Čo všetko z nich môžeme urobiť?

Dobrou voľbou je sušená verzia a tiež domáci kečup, ktorý sterilizovaný vydrží do budúcej sezóny. Tento druh zeleniny sa hodí aj na zaváranie ako príloha k hlavnému jedlu, či už v slanom roztoku, v octovom náleve, v oleji alebo v čalamáde. A z rajčiakov spolu s paprikami a cibuľou si môžeme urobiť na oleji zeleninový základ a zavariť ho v sklenených pohároch. V nasledujúcich mesiacoch sa dá využívať pri príprave leča s vajíčkami a s klobáskou alebo na rôzne mäsové pokrmy na zelenine.

Podoby rajčiakových rezerv:

  • Pretlak – rajčiaky nakrájané kocky podliate trochou vody uvaríme domäkka, potom ich prepasírujeme a hmotu ešte povaríme do zhustnutia a na záver trochu osolíme. Ak preferujeme výraznejšiu chuť, tak pri prvom varení pridáme aj trochu octu, cukru, bobkový list a čierne i nové korenie. Pretlak používame na prípravu rajčiakovej omáčky alebo polievky.
  • Rajčiakovú šťavu zhotovíme rovnako vrátane fázy prepasírovania, ale pridáme na rozvarenie rajčiakov viac vody a šťavu nenecháme vydusiť. Potom ju rozlejeme do väčších zaváracích pohárov.
  • Zmes zo surových rajčiakov je asi časovo najmenej náročná alternatíva. Sterilizovať môžeme aj rajčiaky bez tepelnej úpravy. Prepolené plody nahrubo postrúhame, trochu osolíme a dáme do menších pohárov. Zo zmesi potom varíme omáčky k cestovinám.
  • Sterilizovať bez akýchkoľvek prísad ako polotovar na varenie sa dajú aj celé plody, stačí ich len namočiť do horúcej vody, zbaviť šupky a prepoliť.
  • Džem ulahodí milovníkov sladkej chuti. Asi 2 kg pokrájaných rajčín rozvaríme, prepasírujeme a čistú zmes varíme do zhustnutia aj s kyselinou citrónovou, pol kilogramom cukru, vanilkovým cukrom a 2 lyžičkami zázvoru.
  • Pastu na špagety alebo pizzu získame zo surových, ale ošúpaných paradajok, ktoré pokrájame na malé kúsky rozmixujeme. Potom pridáme strúčiky cesnaku, čerstvú bazalku, olej, soľ a mleté čierne korenie a zmes znovu rozmixujeme. Pastu napokon nalejeme do menších pohárov a sterilizujeme.

 

TIP:

Rajčiaková nátierka sa výborne hodí  na hrianky či langoše. Pripravíme ju z rajčiakov pomletých na mäsovom mlynčeku, ktoré zmiešame so soľou (na 1 kg rajčiakov asi 60 g) a roztlačenými strúčikmi z dvoch hlávok cesnaku.

Poznámka:

Ak sa nechceme vzdať chuti čerstvého rajčiaka, časť úrody môžeme uložiť do debničky v jednom rade, zakryť novinami a uskladniť v suchej, tmavej a chladnej miestnosti. Treba však občas kontrolovať, či niektoré nezačínajú hniť. Alebo si odtrhneme z kríčka ešte zelené plody, ktoré uložíme do papierového obalu na vajcia. Prípadne do veľkého zaváracieho pohára spolu s jedným červeným jablkom, aby pohltilo neželaný etylén, ktoré rajčiaky vylučujú pri dozrievaní.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada