27.09.2015 10:30

Radošinci aj Ružinovčanmi

Aktuality

 

Radošinske naivné divadlo je svojou podstatou pripútané navždy k obci Radošina, kde zapustilo svoje korene či skôr prvé korienky. Ale jeho najmohutnejšie konáre dorástli až do Bratislavy. A na nich už vyše 40 rokov sedia jeho členovia a je im dobre. Vlastne až teraz tak naozaj. Keď sa v hlavnom meste Slovenska po ôsmykrát sťahovali. Najnovšie do objektu „Grandhouse“ na Záhradníckej ulici. Zmena adresy môže byť úžasná vec. Najmä, ak vám ponúknu slušnú strechu nad hlavou a pod nohami dosky, čo znamenajú svet, a ešte prajne kynú rukou so slovami „Je to vaše“.

Radošinci sa oprávnene považujú za rodinné divadlo s vlastnou poetikou a rovnaké právo majú nazývať sa zájazdové, o čom svedčí viac ako 200 predstavení, ktoré ročne odohrajú v rôznych mestách a obciach Slovenska. V prvom rade však, ako každý, potrebujú svoju domovskú scénu, čo sa im roky celkom nedarilo. Predstavenia robili v minulosti na vysokoškolských internátoch a v kluboch, inokedy ich prichýlili v Divadle u Rolanda, v Štúdiu S či v PKO, až trochu utrmácaní putovaním po viacerých bratislavských adresách zakotvili napokon pred 26 rokmi so svojím vtipnými i vyspievanými múdrosťami zo života v Dome odborov na Škultétyho ulici. Sprvoti seriózna spolupráca nabrala hlavne v posledných rokoch neželaný smer. Budova chátrala, vzduchotechnika dožívala a priestory Radošínskeho naivného divadla neposkytovali dostatočný komfort ani divadelníkom, ani ich priaznivcom. Diváci museli v zimných mesiacoch sedieť pre problémy s kúrením v kabátoch a zakrývať sa dekami. Nedôstojné podmienky pre obe strany. Nech sa mali akokoľvek rady, ktovie, ako dlho by v nehostinných priestoroch vydržal entuziazmus divadelníkov i záujem ich divákov.

Dobrí ľudia ešte nevymreli

Tak po radošínsky. Pretože princíp dobrých vzťahov zohral úlohu, našťastie, aj v inej rovine. Prišla dobrá víla. A možno mala hlas nezabudnuteľnej ochotníckej herečky pani Kolníkovej, ktorá už pár rôčkov drží tam zhora nad svojím divadlom ochrannú ruku. V reáliách to vlastne bola Poštová banka - dlhoročný mecenáš tohto divadla, ktorej vedenie sa rozhodlo posunúť svoju veľkorysosť o pár schodíkov vyššie. Zasponzorovalo rekonštrukciu bývalej multifunkčnej sály a dalo vybudovať divadlo, v ktorom nechýba výborná akustika či pohodlné sedadlá pre 330 divákov.

Splnili tak sen plnokrvnému divadelnému ansámblu na čele so Stanislavom Štepkom, ktorého súčasťou je aj po našsky charizmatický režisér Juraj Nvota, dramaturgička Darina Abrahámová a množstvo talentovaných hercov a hudobníkov. „Máme skutočnú radosť z týchto úžasných priestorov. Po prvýkrát od začiatku fungovania má naše divadlo vlastné priestory,“ povedal pán Štepka, jedinečný autor, herec, spevák i organizátor v jednej osobe. A sľúbil, že sa budú snažiť robiť naďalej divadlo blízke svojmu divákovi, ktorý si podobné prostredie tiež zaslúži. Najnovšie ponúknu multižánrové predstavenie Na dobrej adrese ako prierez putovania po všetkých adresách vrátane tej poslednej od Poštovej banky. Symbolika hodná Radošincov.

A podľa sľubu Stanislava Štepku neostanú len pri typických predstaveniach, v ktorých nebude  nikdy chýbať múdre slovo, láskavý humor a dobrá muzika, ale v talóne majú aj „cugrunt“ nové projekty. Nechali sa inšpirovať novými priestormi, najmä pohyblivým hľadiskom, a plánujú ponúknuť návštevníkom niečo nové – presnejšie Nočáky. Kabarety plné zábavy s hudbou a vtipnými skečmi ako úžasné retro, ale s aktuálnymi témami, posunuté do neskorších večerných hodín, keď sa budú stíhať na ceste domov už len nočné spoje. Máme sa na čo tešiť.

Doma všade a už i v Ružinove

A tak sú Radošinci tak trochu už aj Ružinovčania, keď si začali v programoch a na pozvánkach písať adresu Záhradnícka 95. Keď si doniesli svoje rekvizity do skladu nového divadla, svoje kostýmy zavesili na štendre v prebudovanej kostymérni, šminky si poukladali na stolíky v zánovných šatniach a napokon vyskúšali mäkkosť sedačiek vedľa javiska, kde budú čakať na svoj vstup na scénu. Sála sa napĺňa, reflektory zhasínajú, opona sa dvíha, predstavenie môže začať. Životné predstavenie jedného úžasne originálneho ľudového divadla plného človečiny. Odteraz bude svoju umelecko-rodinnú kroniku hrať a prežívať konečne na scéne, ktorá ho je hodná.

 

Alžbeta Slováková – Spáčilová, FOTO: Ctibor Bachratý

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada