01.07.2017 14:15

Púpavou aj proti svrbeniu

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Lúky, okolia ciest, parky i torzá trávnikov na sídliskách už stihli zažltnúť hlávkami púpavy. Týmto nezničiteľným kvietkom, ktorý rastie ako burina takmer všade, si môžeme riešiť rôzne zdravotné ťažkosti, vrátane svrbenia.

Svrbenie máva rôzne príčiny. Často sú to kožné ochorenia alebo suchá pokožka, ale môže to byť aj sprievodný znak cukrovky, nervových ochorení, chorôb obličiek či poškodenia pečene a niekedy aj reakcia na niektoré druhy liekov či zápalové procesy. Svrbenie môže trápiť fajčiarov, ale i alergikov na textílie, slnko či potraviny. Ak preferujeme prírodnú liečbu a natieranie prípravkov vymiešaných lekárnikom, môžeme zájsť na najbližšiu čistinku a natrhať za kyticu lúčnych púpav. Teraz na jar je ideálny čas. Použiť môžeme túto rastlinu niekoľkými spôsobmi:

  • Z koreňa výluhom za studena získame macerát, ktorý pri problémoch s vyrážkami alebo lišajom treba piť po dúškoch denne pol hodinu pred raňajkami a pol hodinu po nich.
  • Z čerstvých mladých listov sa dá pripraviť chutný šalát, ktorý prospieva pečeni, upravuje trávenie, zlepšuje krvný tlak a zvyšuje chuť do jedla.
  • Čaj z púpavových listov a pŕhľavy pomáha liečiť akné.
  • Zápar z listov a kvetov je výborný na kožné problémy a bradavice.
  • Kvety môžeme použiť aj na prípravu sirupu. Do litra studenej vody pridajme dve veľké hrste púpavových hlávok a pomaly priveďme do varu. Chvíľu necháme vrieť a hneď odstavíme. Keď zmes trochu vychladne, kvety precedíme a ešte z nich vyžmýkame zvyšky šťavy. Do odvaru pridáme kilogram cukru i polovicu ošúpaného citróna nakrájaného na plátky a pomaly varíme bez pokrievky, kým nezískame sirup. Prípadne ho po ochladení ešte raz či dvakrát povarme, aby získal správnu konzistenciu. Nesmie byť veľmi hustý, aby rýchlo neskryštalizoval, ani riedky, lebo by sa mohol pokaziť. Pripomína med, užíva sa po lyžičkách a pomáha vyplaviť z organizmu škodlivé látky.

Poznámka:

V staroveku sa mlieko z púpavy zvyklo používať ako prostriedok proti pehám alebo na záchranu zapáleného oka, dnes sa táto prírodná tekutina odporúča ako účinný bojovník proti bradaviciam. No u niektorých ľudí môže kontakt s mliečnym latexom vyvolať alergiu. A užívanie púpavy sa neodporúča ani tehotným ženám.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada