27.11.2012 14:51

Psy pomáhajú nevidiacim

Aktuality

 

Nikto nemôže pochybovať, že nevidiaci človek má neľahký údel a musí denne prekonávať množstvo prekážok. Existujú však aktivity, ktoré sa snažia život podobne hendikepovaným ľuďom uľahčiť. Patrí k nim aj Výcviková škola pre vodiacich psov, ktorú zastrešuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

 

Zmysel vodiacich psov

Táto škola organizuje výcvik psov, ktorí pomáhajú zrakovo postihnutým ľuďom pohybovať sa a orientovať v exteriéri, či už na ulici, v obchode, na pošte či na úradoch. Je to tá najlepšia cesta, ako sa môžu občania s poruchami videnia integrovať do spoločnosti a dosiahnuť čo najvyšší možný stupeň samostatnosti aj v spoločenskom kontakte a pri vybavovaní rôznych záležitostí či zvládaní každodenných povinností. Táto pomoc má aj psychologický aspekt. Nevidiaci človek sa vďaka prítomnosti a opore vodiaceho psa cíti bezpečnejšie a istejšie a rastie u neho i pocit sebadôvery.

 

Ideálny je Labrador

Vodiaci pes musí byť pre hendikepovaného človeka zárukou, že sa môže naň spoľahnúť. Musí mať preto v prvom rade vhodné vlastnosti, ochotu spolupracovať, zvládnuteľný temperament, schopnosť učiť sa a zregenerovať sa pri stresových situáciách, psychickú stabilitu a musí byť i zdravý. Rasa, ktorá zodpovedá týmto kritériám, je Labradorský retriever. Výcviková škola vyberá tie šteniatka, ktoré sa javia ako vhodné pre tento druh výcviku. Šteňatá sa dostávajú so rúk vychovávateľom - dobrovoľníkom, ktorých prvoradou úlohou je vybudovať pozitívny vzťah medzi človekom a psom. Veď práve človek bude ten, pre ktorého šteniatko, už ako veľký vodiaci pes, bude pracovať. Ďalšou ich úlohou je budovať u šteniatok vhodné návyky správania (napr. nechodiť na posteľ, nekradnúť jedlo zo stola). Potom psa cvičí niekoľko mesiacov inštruktor. Súčasťou výcviku ja aj socializácia psa, aby sa dokázal bez problémov pohybovať v obchodných centrách, v meste, v reštaurácii či v nemocnici. Musí sa vedieť zorientovať, nemôže mu vadiť väčší výskyt ľudí alebo hluk. Dokonca by mal dokázať vyviesť postihnutého človeka z tlačenice bez spanikárenia, aby ho tým neohrozil a nespôsobil mu napokon zranenie. To si vyžaduje prirodzene pokojnú, priateľskú a nekonfliktnú povahu Labradora.     

 

Aj vy môžete pomôcť

Aktuálne ponúka Výcviková škola šancu pre ďalších dobrovoľných vychovávateľov štvornohých pomocníkov, pretože  začiatkom novembra sa chovnej sučke Joanne narodilo 10 šteniatok. Môže sa ním stať každý, kto má viac ako 18 rokov, miluje psíkov a je ochotný venovať jednému z nich dostatok času a lásky. Viac informácií  sa dozviete na čísle mobilu: 0911119397 alebo na mailovej adrese: guidedog@unss.sk, prípadne na webovej stránke https://guidedog.unss.sk/

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada