29.08.2011 21:13

Problémy so žalúdkom

Varenie – Správna výživa

 

Charakter problému

Poškodenie sliznice žalúdka aj vďaka nesprávnemu stravovaniu môže vyvolať tvorbu žalúdočných vredov. Tento bolestivý stav, niekedy spojený s krvácaním, nie je banálnym zdravotným problémom, preto si vyžaduje celkovo kvalitnú životosprávu. Pacient sa aj pre preliečení  musí vyhýbať stresu, poctivo striedať pracovné hodiny dňa s odpočinkom, dostatočne spať a tiež sa otužovať. Dôležitou kapitolou v jeho štýle života je pravidelnosť v stravovaní. Nesmie zostať dlhší čas hladný a konzumovať jedlo by mal 5-krát denne. Aj pred spánkom je v jeho prípade dobré vypiť pohár mlieka alebo minerálnej vody, aby v prázdnom žalúdku nepôsobila tak škodlivo žalúdočná kyselina. V žiadnom prípade by nemal fajčiť a už vôbec nie nalačno, pretože tento zlozvyk spôsobuje až kŕčovité pohyby žalúdka, obzvlášť prázdneho. V jeho prípade sa tak šanca tvorby nových vredov na porušenej sliznici ešte zvyšuje.

 

Čo si dopriať a čo z jedálnička vyškrtnúť

Neodporúča sa piť horúce alebo naopak ľadové nápoje, ktoré sliznicu zbytočne dráždia. Aj jedlá by mali mať primeranú teplotu. Pečené a vyprážané jedlá by súčasťou jedálnička nemali byť, ale výhradne len tie pripravené varením a lebo dusením. Aj keď ide o šetriacu diétu, musí byť vyvážená a pacient by mal z nej získať všetky potrebné živiny. Ide len o to, zvoliť ten správny druh potravín.

Dostatočný prísun bielkovín, ako je mlieko, kyslá smotana, jogurty, tvaroh a nearomatizované syry, znižuje kyslosť žalúdka. Dovolené sú aj prívarky (ale zahustené len nasucho opraženou múkou), cestoviny, ryža, zemiaky, múčne prílohy ako knedľa a halušky alebo aj sucháre a piškóty, nevhodné sú však tukové a kysnuté múčniky a čerstvý chlieb i pečivo. Z mäsa a mäsových treba preferovať teľacie, kurča, ryby, diétne párky i salámu a suchú šunku, v žiadnom prípade nie údeniny a tučné, nakladané, konzervované či vyprážané mäso. Ovocie treba jesť len vyzreté a zbavené šupiek a zrniečok, z druhov je dobré siahať skôr po jablkách, ringlotách, broskyniach, čerešniach, marhuliach, pomarančoch a banánoch. Zo zeleniny sa odporúča konzumácia hlávkového alebo ľadového šalátu, no cviklu, mrkvu, špenát, zeler, kaleráb, tekvicu, karfiol a zelenú fazuľku či hrášok treba trochu predvariť. Opačne ťažšie stráviteľné sú rôzne celozrnné výrobky, strukoviny i surová zelenina, všetko potraviny s vysokým obsahom celulózy, ktoré pôsobia veľmi dráždivo. Rovnako koreniny, alkohol a čierna káva môžu spôsobiť zhoršenie stavu a bolesti. Dôležitý je však prísun vitamínu C, ktorý urýchľuje hojenie vredu.

 

Opatrnosť po operácii žalúdka

Po operácii žalúdka treba tento orgán zvykať na normálnu stravu len postupne, v prvom polroku až roku je však podstatné dodržiavať diétu. Strava má byť rozdelená do viacerých dávok, množstvo tekutín je obmedzené. Dokonca aj medzi polievkou a hlavným jedlom na obede si treba urobiť pauzu. Každý pacient po operácii žalúdka by mal testovať znášanlivosť jedál. Treba najprv ochutnať malé množstvo a keď sa vyskytne tlak v žalúdku alebo iné ťažkosti, toto jedlo treba vylúčiť. Niekto má problémy po mlieku, iný po konzumácii prívarku alebo krupicovej kaše. Dovolené je mlieko s čajom alebo kávou, syry, jogurt, tvaroh, chudé mäso a diétne údeniny, vajcia, z tukov rastlinné oleje a maslo, obilniny, cestoviny, staršie pečivo, no nie mastné, sladké, lístkové a kysnuté, mäkšie druhy ovocia zbavené šupky a kôstok, zelenina s výnimkou druhou bohatých na celulózu, zo strukovín len mladá fazuľka a hrach, prípadne varená a pretretá šošovica, z nápojov trochu kávy, piva a riedeného vína a nedráždivé koreniny.

 

Iné poruchy funkcie žalúdka

Niekto často pociťuje bolesti a tlak v žalúdku, trápi ho pálenie záhy, grganie, vracanie kyslého obsahu, nutkanie na vracanie alebo nechuť do jedla. Citlivý, dráždivý žalúdok, u ktorého sa v dôsledku porúch zhoršila aj funkcia tvorby kyselín, si okrem pravidelnej životosprávy vyžaduje šetriacu diétu a konzumáciu ľahko stráviteľnej potravy. Treba preto vylúčiť druhy, ktoré nafukujú, a tiež znížiť používanie tukov, dovolené sú len rastlinné oleje a maslo. Vhodné sú chudšie mäsá, ryby, šunka i vnútornosti, vajcia, mlieko, mliečne výrobky okrem šľahačky, syry s výnimkou plesňových, ovocie len bez šupky, vítané je kompótové, zelenina hlavne predvarená, cestoviny, krúpy, ľahké múčne jedlá, kakao a káva len v malom množstve a neagresívne druhy korenín ako rasca, majorán, petržlenová vňať, pažítka.

Zabudnúť treba na mastné ryby i tučné mäsá, slaninu, škvarky, krémové zákusky, celozrnné výrobky, sladké múčne jedlá, sladené nápoje, múčniky z kysnutého alebo maslového cesta, uhorky, kel, kapustu, strukoviny, hríby, mak, orechy, alkohol a čierne korenie, bobkový list, tymian, polievkové korenie, zázvor i červenú mletú papriku.

Dôležité je tiež pred spánkom zredukovať množstvá prijatej potravy a nikdy nejesť hltavo a rýchlo, ale pomaly každé sústo precízne požuť.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 13.08.2013

Vložil: stefan nagy

Titulok: totalna operacia zaludka

som po totalnej operacii zaludka nemam zaludok len nahraduz tenkeho creva mam velku kiselinu alebo zlc vlievasami to az do krku co kolvek ziem som mesiac po operacii porate mi ako sa mam stravovat v akom mnozstve dakujem

Odpovedať

—————

Dátum: 31.08.2013

Vložil: Evike

Titulok: Re:totalna operacia zaludka

Dobrý deň,
mamina je mesiac po subtotálnej resekcii žalúdka a má presne tie isté príznaky ako vy, ale tiež nám nikto nevie poradiť. Pokúsi sa zjesť za dve lyžičky tuhej stravy a nie a nie jej to stráviť. Tlačí ju to v krku, páli. Len jej radia 5 krát denne jesť, ale nikto nechce pochopiť, že to nejde. Veď ako rada by jedla. Snažíme sa tiež nájsť nejakú radu na nete ale ani to sa nám nedarí. Ako vidím ani vám sa nikto neohlásil, že by vedel poradiť. Ja vám píšem len aby ste vedeli, že aj druhí majú taký istý problém. Nájde sa vôbec niekto kto by nám vedel poradiť. Veď predsa tieto operácie prekonalo už spústa ľudí. Prosím poraďte.

Odpovedať

—————

Dátum: 09.05.2018

Vložil: CHios

Titulok: Prevencia je lepšia než liečba

Niekedy pri problémoch s trávením pomôžu aj maličkosti, ktoré nájdete bežne doma. Napríklad mäta, medovka, rasca, zázvor a pod. V horšom prípade odporúčam siahnuť po prírodných doplkoch výživy. Na žalúdok je dobrá najmä masticha s priaznivými antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Avšak ešte vždy platí, že prevencia je lepšia než liečba. A prevencia začína u prijímanej stravy. To značí - kvalitne sa stravujte a nebudete mať tráviace problémy.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada