26.03.2015 13:07

Problém ťažkých nôh zľahčujeme

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Opúchajú vám nohy, trpíte častými kŕčmi a objavili sa výrazné žily v podkolení či na lýtkach? Určite ťažkosti nepotláčajte len náhradnými riešeniami, rôznymi „babskými radami“, ale navštívte praktického lekára. Pravdepodobne trpíte problémom chronického žilového ochorenia, ktoré spôsobuje nezvratné poškodenie cievneho systému, takže komplikácie sa budú časom len zhoršovať.

Chronické žilové ochorenie je vážnym medicínskym i ekonomickým problémom na Slovensku i na celom svete. Až 8 z 10 obyvateľov našej krajiny trpí týmto ochorením. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a „lieči sa“ výživovými doplnkami či mastičkami.

 

Následky ochorenia

Chronické žilové ochorenie je zápalové ochorenie, ktoré bez správnej liečby progreduje  a zhoršuje sa. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a nočné kŕče, to sú začiatky. Neskôr sa môžu objavia drobné žily a pri nesprávnej liečbe alebo úplnom zanedbaní problému počas ďalších rokov napreduje ochorenie výskytom kŕčových žíl, zmenami sfarbenia pokožky až poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny, čo môže viesť k otvorenému vredu predkolenia. Toto ochorenie preto nie je zanedbateľná nepríjemnosť či kozmetický problém. Ide o chronické, zápalové, rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára.

Rizikové faktory vzniku problému

Neovplyvniteľné
 • dedičná predispozícia - varixy, vredy predkolenia, žilová tromboembólia či trombofília v rodinnej anamnéze
 • vek - so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá, v kategórii viac ako 65 rokov tro-j až štvornásobne oproti 40-ročným
 • ženské pohlavie najmä počas obdobia prechodu (klimaktéria)
 • tehotenstvo - najmä opakované, nárast hmotnosti počas neho, musí byť preto kontrolovaný
 • väčšia výška – prináša väčší tlak vnútri žíl, ťažší transport krvi proti gravitácii
 • prekonaná žilová trombóza – chorobný vznik krvných zrazenín v srdci a cievach (najťažšie formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú osoby, ktoré v minulosti prekonali na dolných končatinách žilovú trombózu, najmä ak tá nebola včas a správne liečená).
Ovplyvniteľné
 • užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba
 • nadváha a obezita
 • nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž (nesprávne posilňovanie, silové športy) a časté zdvíhanie ťažkých bremien, chôdza po mestskej dlažbe
 • nedostatok vlákniny, častá zápcha (na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl)
 • nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch
 • horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
 • fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu stien ciev)
 • časté pridlhé sedenie na toalete (zhoršený prietok krvi v žilách nôh v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom).

 

Liečba musí byť komplexná

Mnoho ľudí, najmä ženy, ktoré v práci dlho a často stoja či sedia však návštevu lekára bezdôvodne odkladajú. Pocit ťažkých nôh, kŕče či bolesti pripisujú náročnému zamestnaniu, veku a hmotnosti. Tieto príznaky sú však vždy prejavom chronického žilového ochorenia, ktoré si vyžaduje liečbu liekom už od jeho úplného začiatku. Liečba musí byť komplexná a celoživotná. Základom je zmena životosprávy, najmä úprava obezity, ovplyvnenie sedavého spôsobu života a nedostatku pohybu. Dôležitá je tiež medikamentózna správne nastavená liečba. ­Pomáha aj kompresívna terapia, sťahujúce obväzy či pančuchy čiastočne nahrádzajú nedostatočnosť svalovej pumpy v lýtkach, Táto terapia zrýchľuje prietok krvi, zmierňuje opuchy, pocit únavy i bolesti, obmedzuje rozšírenie kŕčových žíl a zabraňuje tvorbe vredu predkolenia. V prípade rozvinutého ochorenia a výrazných povrchových žíl, ktoré môžu byť po prasknutí príčinou straty krvi, je nevyhnutný aj zásah chirurga. Dnes však sa pred klasickým odstraňovaním poškodených žíl uprednostňuje skleroterapia a miniinvazívna chirurgia, ktorá je rýchla, účinná a nezaťažuje ani pacienta, pretože je po zákroku takmer okamžite mobilný.

Mama i dcéra

Pani Drahomíra má 64 rokov a vďaka preventívnej liečbe má svoje ochorenie pod kontrolou a môže sa venovať aj ľahkým pohybovým aktivitám. Na rozdiel od svojej mamičky, ktorá pre ťažkosti s varixami v rovnakom veku trpela veľkými bolesťami a mala pohybové obmedzenia. A jej 33-ročná dcéra Michaela sa rozhodla bojovať s dedičným ochorením v ešte väčšom predstihu: „Veľmi dobre sa pamätám na trápenie babky, aká bola ubolená. Preto som išla k lekárovi hneď, čo sa mi objavili metličky žiliek na nohách. A už som aj absolvovala sklerotizáciu. Cítim sa dobre a pomohlo mi to aj k väčšiemu sebavedomiu ako ženy, keď viem, že moje nohy vyzerajú nielen zdravšie, ale aj krajšie.“

 

Prídu za pacientmi

Tri mesiace sa bude po celom Slovensku presúvať mobilná ambulancia s logom Hnutie za zdravé nohy. Každý si môže dať prezrieť a vyšetriť žily nôh. Odborníci s vyšetrovacími prístrojmi navštívia počas tejto roadšou až 46 miest a obcí. Začnú 7. apríla v Galante a skončia 15. júna v Bratislave. Presnejšie informácie nájdete na www.opuchnutenohy.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 30.07.2016

Vložil: Pavlína

Titulok: bacha na varixy

tazke nohy mozu viest ku krcovym zilam velmi lahko, mala ich moja mama a dobre viem ze to nie je ziadna sranda, ked sa mi zacali prejavovat prve priznaky kupila som si priessnitz mazanie a to paradne pomohlo

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada