14.02.2018 10:57

Problém s omrzlinou

Zdravie a krása – Prvá pomocMínusové teploty, ktoré ešte zhoršuje silný vietor, môžu spôsobiť omrzliny rôzneho stupňa. U ťažších prípadov môže na rukách a nohách vzniknúť gangréna čiže odumieranie tkaniva.

Príčina:

Nešťastie sa stane veľmi rýchlo. Stačí, ak počas víchrice dôjde k dopravnej nehode a k ranenému človeku sa dostane lekárska služba až o pár hodín, alebo mladý človek pod silným vplyvom alkoholu zaspí v mrazivej noci v priekope. Pôsobením chladu pri teplotách nižších ako 0°C sa drobné cievy uzatvárajú sťahom hladkej svaloviny ich stien a tým sa zhorší prívod krvi do okrajových častí tela. Postihnuté bývajú preto najmä periférne časti tela – nos, uši, líca, prsty na rukách i nohách. Organizmus totiž udržuje teplotu telovej časti, ktorá chráni vnútorné orgány, a okrajové akoby takto obetoval.


Riziká:

Omrznuté miesto je v prvom štádiu začervenané, neskôr biele s možnými modrými škvrnami, môže opuchnúť, svrbieť alebo pichať a typická je aj strata citlivosti. V tejto chvíli už prebiehajú deštrukčné procesy, ktoré si vyžadujú pomoc. Pri vyššom štádiu po dlhodobom pôsobení mrazu je končatina chladná, opuchnutá a má modrú farbu, neskôr sa môžu na nej vyskytnúť aj pľuzgiere či vredy. V tomto prípade pre vysoký stupeň odumretia tkaniva hrozí už reálne amputácia.

Pomoc:

Omrznuté miesta treba ohriať. Pri ľahkých omrzlinách stačí najprv zohriať napríklad ruky teplom svojich rúk a postihnutý si ich môže zohriať aj pod pazuchami. Ak má omrznuté nohy, nedovolíme mu chodiť. Treba ho čo najskôr presunúť do teplejšieho prostredia alebo mu omrznuté končatiny aspoň zakryť dekou či bundou. V interiéri mu potom poškodené miesta veľmi opatrne rozmrazujeme v teplej vode, nikdy nie priamym kontaktom s tepelným zdrojom (radiátor, pec, termofor) ani ohrievaním nad ohňom a už vôbec nie intenzívnym šúchaním a trením, lebo takto sa koža a tkanivo zasiahnuté mrazom môžu poškodiť. V žiadnom prípade mu ani nestrhávame pľuzgiere. Pri rozmrazovaní koža sčervenie a človek pociťuje bolesť. Pacientovi poskytneme teplé jedlo a tekutiny, no nie alkohol, môžeme mu podať tabletku proti bolesti. Pri ľahkej omrzline miesto osušíme a zabalíme, aby bolo v teple a ak treba, človeka s týmto poranením dopravíme k lekárovi. Pri omrzline vyššieho štádia voláme okamžite rýchlu zdravotnú pomoc. Omrzliny netreba podceňovať, pretože pri nesprávnej manipulácii môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu tkaniva.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru
 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada