28.01.2022 10:55

Problém s chrápaním?

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Matrac na spanie je kvalitný, rovnako aj vankúš, a netrpíme ani žiadnymi neurologickými poruchami. Spánok by mal byť preto perfektný. Napriek tomu sa budíme a uprostred noci nevieme zaspať. Nočnú pohodu totiž narúša výrazný zvuk z druhej strany postele. Chrápanie partnera, ktoré je problémom v prvom rade pre jeho polovičku.

 

Príčinou chrápania je anatomické usporiadanie horných dýchacích ciest a vibrácia mäkkých tkanív v tejto časti dýchacej sústavy. Ale dôvodom pre nepríjemné zvuky môže byť aj krivá nosová prepážka alebo nejaká mechanická prekážka v dýchacích cestách, napríklad polypy či nosná mandľa. Chrápanie je často súčasťou apnoe. Je to fáza, kedy sa dýchanie preruší asi na 10 sekúnd pre prisatie mäkkého podnebia a uzatvorenie dýchacích ciest v nosohltane, čo človeka na moment sčasti preberie. Po pocite dusenia zalapá po dychu, čo sprevádzajú hlasné a nepríjemné zvuky. A to sa môže opakovať počas spánku päťdesiat i viackrát. Tento nezdravý spôsob spania nie je iba rušivým prvkom v spoločnej spálni, ale môže viesť aj k zdravotným ťažkostiam – k vyčerpanosti pre často rušený spánok, k nervozite, k bolesti hlavy, k vysokému krvnému tlaku, k srdcovej arytmii a prípadne i k problémom v sexuálnej oblasti. Ponúkame niekoľko osvedčených receptov, ktoré pomáhajú chrápanie odstrániť. Čo všetko treba urobiť?

  • Zmeniť štýl spania – nevhodná je poloha na chrbte, lepšia je na bruchu či boku, podložka pod hlavou by mala byť čo najnižšia.
  • Znížiť hmotnosť, ľudia s nadváhou chrápu častejšie.
  • Vysadiť sedatíva i hypnotiká.
  • Nepiť alkohol pre spánkom a vzdať sa aj fajčenia – oba zlozvyky zvyšujú intenzitu chrápania.
  • Pravidelne si dopriať podvečernú prechádzku na čerstvom vzduchu alebo do denného režimu zaradiť relaxačné cviky.
  • Večer konzumovať len ľahko stráviteľné jedlá najneskôr 2 hodiny pred odchodom do spálne.
  • Zaužívať si rituál spánku v rovnakom čase v dobre vyvetranej miestnosti. Ovzdušie môžeme navyše zvlhčiť odparovaním vody, v ktorej sme rozpustili soľ.

 

Poznámka:

Ak ani takéto opatrenia nebudú mať očakávaný efekt, treba navštíviť lekára, ktorý zhodnotí situáciu a odporučí odborného lekára. Dôvodom môže byť aj znížená činnosť štítnej žľazy alebo prekážka v nose, ktorá sa musí chirurgicky odstrániť. Alternatívou je aj ventilačná terapia, keď sa pomocou pretlakových prístrojov podporuje dýchanie. V zahraničí sa používajú aj protetické pomôcky umiestnené na zuboch, ktoré zabraňujú zapadaniu jazyka, u nás však nie sú veľmi známe.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada