26.04.2013 19:15

Problém mokrej postieľky

Mamina – Dieťa

 

Nočné pomočovanie je v detskom veku častý jav. Problémom začne byť, keď pretrváva aj po piatom roku dieťaťa. Odhaduje sa, že týmto ochorením trpí asi 45 tisíc detí na Slovensku. Alarmujúcim je fakt, že iba 3 až 4 percentá sa liečia.

 

Situácia si vyžaduje navštíviť lekára čo najskôr, aby tento problém napokon dieťaťu nespôsobil traumu na celý život. Prieskumy zistili, že nočným pomočovaním trpí takmer 15 percent detí starších ako 5 rokov, asi 2 percentá adolescentov vo veku 12 až 18 rokov a dokonca u rovnakého počtu dospelých syndróm mokrej plachty pretrváva.

 

Aké sú príčiny

Výskyt nočného pomočovania sa mýticky spája výhradne len s psychicky nestabilnými jedincami. Je síce pravda, že sa zvykne vyskytovať u traumatizovaných detí, ktoré trpia pre rozvod rodičov alebo stresujúcu atmosféru v rodine, ale trpia ním neraz aj deti v harmonickom prostredí. Dôvodom môže byť aj zdravotná komplikácia - cukrovka, infekcia močového mechúra či choroby chrbtice. A fyziologickou príčinou môže byť nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. „Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme (vazopresín). V noci sa jej tvorí viac a tým sa paradoxne zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. U detí s nočným pomočovaním je často v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“ hovorí detská nefrologička MUDr. Andrea Černianska, z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch v Bratislave..

 

Komplexná liečba

Riešením je podávanie liekov s chýbajúcou látkou až do obdobia, kým si ju dieťa nedokáže vytvoriť samo. Okrem medikamentóznej liečby potrebuje malý pacient aj ďalšie piliere na zvládnutie svojho problému. V prvom rade musí dodržiavať správny pitný a stravovací režim - po 17. hodine už nemá prijímať skoro žiadne tekutiny, vyhýbať sa musí čiernemu čaju a kolovým nápojom, tiež korenistým, sladkým i slaným jedlám a ovociu i zelenine s vysokým obsahom vody. Dôležité je tiež, aby sa naučil močiť pravidelne každé 2 až 3 hodiny v priebehu dňa a potom tesne pred spánkom. Na zvládnutie systémových zmien v živote však potrebuje podporu rodičov i celej rodiny.

 

Riziká a komplikácie

Ak sa tento problém nekonzultuje s detským lekárom, prípadne so špecialistom, môže to mať nedozerné následky na psychický vývoj dieťaťa. Pod vplyvom situácie začne byť malý školák zmätený až depresívny, hnev často obracia proti sebe, hanbí sa a komplikuje si aj komunikáciu s rovesníkmi. Môže si aj zhoršiť prospech v škole a prichádza o zážitkové a športové aktivity, pretože z pochopiteľných dôvodov nechodieva s ostatnými deťmi do školy prírody, do tábora či na lyžovačku. Chybou je tiež dieťa za nočné nehody ponižovať alebo ho trestať, situácia sa tým len zhoršuje. A správne nie je ani dieťa viackrát v noci budiť a zaviesť ho na toaletu, pretože bude mať narušené fázy spánku a cez deň bude unavené a málo sústredené. Podstatné je uvedomiť si, že za svoj problém nemôže a nech sa akokoľvek bude snažiť, samé si ho nevyrieši. A netreba sa ani nádejať, že z neho automaticky vyrastie. O probléme sa dozviete viac na stránke www.suchapostielka.sk.

 

Čakanie sa nevypláca

S návštevou lekára netreba po zistení problému otáľať, aby sa napokon nestal chronickým. Bežne sa problém enurézy čiže nočného pomočovania vyrieši v priebehu 3 až 6 mesiacov. Asi tretine pacientov stačia režimové opatrenia, 40 percent je úspešných po nasadení liekov. Ak sa to nestíha v čase škôlky a prvých tried základnej, blížiacou sa pubertou sa vyhliadky na vyliečenie zhoršujú. A najťažšia je situácia dospelých pacientov, ktorým enuréza komplikuje osobný aj intímny život.

 

Postreh:

Kapacita močového mechúra 5-ročného dieťaťa je 100 ml. Ak mu teda večer dáme vypiť ešte 250 ml mlieka alebo kakaa a neskontrolujeme, či pred spánkom navštívilo toaletu, nočnú nehodu na plachte môžeme očakávať.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada