03.05.2019 10:24

Princíp čistých rúk

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Svetový deň hygieny rúk podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Nie náhodou. Každodenný pravidelný  kontakt s vodou a s mydlom je najlepšou ochranou predvírusmi a baktériami. Odborníci preto každý rok 5. mája vyzývajú k zlepšeniu hygienických podmienok a návykov. Je to základný predpoklad, ako sa vyhnúť mnohým infekčným ochoreniam.

 

Boli by sme určite zdravší. Keby sme sa kamarátili viac s vodou a mydlom. Mnohé krajiny nemajú dostatok vodných zdrojov a preto trpia zlými hygienickými podmienkami. Na druhej strane obyvatelia civilizovaných krajín s vybudovanou infraštruktúrou vodovodných sietí princíp čistých rúk často ignorujú. Problematika sa týka aj priamo zdravotníckych zariadení, v ktorých úzkostlivejšie dodržiavanie hygieny môže znížiť počet infekcií a zlepšiť celkové zdravie populácie. Pripomeňme si v skratke ...

  • ... že baktérie, vírusy a iné patogénny sa vyskytujú na mnohých bežných predmetoch dennej potreby – na kľučkách dverí, na držadlách v MHD, na rúčkach nákupných vozíkov, na počítačovej klávesnici v internetovej kaviarni, na telefóne v práci, na tlačidle vo výťahu či na automate.
  • ... že na dovolenke v exotických krajinách sa treba venovať hygiene ešte starostlivejšie a radšej ochranu zvýšiť aj používaním dezinfekčných prípravkov.
  • ... že dôvodom dramatického úbytku európskeho obyvateľstva v stredoveku boli hlavne epidémie cholery a moru ako výsledku katastrofálnych životných podmienok a absencie základných hygienických návykov.
  • .. že vďaka infekcii môžeme dostať nádchu i hnačku, nakaziť sa vírusom chrípky alebo helikobacterom, ale získať aj žltačku, pri ktorej hrozí vážne poškodenie pečene.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada