25.10.2021 10:13

Príliš mladí alkoholici

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Problém alkoholizmu tvorí kolorit veľkých slovenských miest ale i malých obcí už desaťročia. Kontrola na diskotéke v osemdesiatych rokoch i na hudobnom festivale pred rokom mala rovnaký záver. V oboch prípadoch odhalila mladých ľudí pod silným vplyvom alkoholu. A niekedy i ešte mladších. Doslova pod zákonom. Školákov zo základnej.

Veková hranica ľudí závislých od alkoholu sa znižuje. Do Centra pre liečbu protidrogových závislostí v Bratislave prichádzajú už aj dvadsaťroční, ktorí od občasných posedení pri poháriku prešli k nevyhnutnej konzumácii svojej každodennej dávky. Tamojší odborníci registrujú nepriaznivý vývoj. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch tvorili alkoholici popri ostatných drogovo závislých asi jednu štvrtinu všetkých pacientov centra, dnes sú to až dve tretiny.

 

Staré rituály väčšinou zanikli

Popíjanie na pracovisku, nad ktorým šéfovia prižmurovali oči, prípadne sa sami pridali, je už väčšinou minulosťou. Alkohol patril ku koloritu života. Pilo sa pri hlučných oslavách na sídliskách, fľaše sa otvárali v kanceláriách i výrobných halách, opíjali sa branci pred odchodom na vojnu, ale i vojaci v kasárňach. Niektoré zaužívané rituály zmenou životného štýlu už zanikli. A obrátila sa aj situácia na vidieku, kde súčasťou života chlapskej spoločnosti bolo každodenné posedenie v miestnej krčme. Veľa pohostinstiev totiž pre nerentabilnosť zaniklo a navyše mnohí drobní živnostníci si pre pohárik alkoholu nemôžu dovoliť prísť o vodičský preukaz.

Máme však nové hrozby

Veľa problémov v súvislosti s alkoholom sa presunulo skôr na mládež. Začínajú skoro, niektorí ešte na základnej, ako tínedžeri sa s ním zoznamujú na diskotékach a bujarých večierkoch. Priveľa energie, ktorá k tomuto obdobiu života patrí, rozmieňajú mnohí na bitky, agresívne prejavy na štadiónoch a experimentovanie s návykovými látkami. Vrátane alkoholu. A niektorí sa inšpirujú správaním anglosaskej a nemeckej populácie, ktorá pestuje „bingedrinking“ čiže spíjanie sa do nemoty.

Mladí manažéri v produktívnom veku sú iná kategória. Tí sa potrebujú zbaviť stresu z množstva práce a šibeničných termínov. Alkohol je v tej chvíli najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom relaxu. Finančná náročnosť nie je prekážkou, pretože väčšina z nich má slušné príjmy.

Podobne riešia svoje traumy ľudia, ktorí odídu pracovať do zahraničia. Na prvý pohľad silní jedinci, pretože mali odvahu odísť na niekoľko rokov do vzdialenej krajiny. Ale ako cudzinci majú obmedzené sociálne väzby a cítia sa byť od domáceho prostredia izolovaní. Najmä muži sa potom kontaktujú s našincami a každý víkend končia s niekoľkými debničkami piva na ubytovni. Sú prípady mladých ľudí, ktorým sa podarí dostať do štádia závislosti počas dvojročného pobytu v zahraničí. A napokon pijú aj ženy. Teda viac ako v minulosti. Často si takto riešia problémy v zamestnaní či v súkromí. No závislými sa stávajú aj úspešné ženy, ktoré získali lukratívny post a do svojho štýlu života zakomponovali aj pravidelnú dávku alkoholu. A ohrozené sú i ženy na materskej, ktoré trpia určitou izoláciou a stresom zo stereotypu, prípadne ignoranciou partnera.

 

Deti s pohárikom v ruke

Učitelia základných škôl registrujú znižujúcu sa vekovú hranicu detí, ktoré mali alebo naďalej majú skúsenosť s alkoholom. S obavami sledujú správanie niektorých chlapcov a dievčat. Skupinky trávia na sídlisku čas po vyučovaní s litrovkou tvrdého trúnku. Vraj z nudy, nemajú čo robiť a je to ideálny relax, zvyknú zdôvodňovať svoje konanie počas dohovárania pedagógov.

Kým to bude verejne tolerovaná droga, ktorú si človek môže kúpiť v potravinách, situácia sa nezmení. Hranica žiakov, ktorí mali skúsenosť s alkoholom, sa dokonca znižuje. K extrémnym patrí prípad šiestačky, ktorú policajti zachytili v meste v podnapitom stave už niekoľkokrát. Problém bol v nejednotnej výchove rodiny. Dievča inak z usporiadanej rodiny reagovalo na disharmóniu v benevolentnom prístupe matky a prísnosti nevlastného otca. Vplyv nevhodnej partie bol potom veľmi silný. Ohrozené sú aj deti z rodín, ktoré trpia núdzou. Mnohí rodičia, ktorí stratia zamestnanie, bývajú potom apatickí a vôbec nesledujú potomkov, ako trávia svoj čas.

Pozor na sviatočné prípitky...

...ktorými drogu legalizujeme. Už prítomnosť vína, likérov a tvrdého alkoholu v domácich baroch a chladničkách počas celého roka dáva deťom nesprávny signál, že tento druh nápojov je bežnou súčasťou stravovacích zvykov a štýlu života. A v mnohých rodinách sa fľaše otvárajú pričasto. A niekedy sa nalieva aj nedospelému tínedžerovi či dokonca dieťaťu. Napríklad pri prípitku, ktorý oslavu narodenín, Vianoc, Silvestra a iných výnimočných udalostí ešte podčiarkuje a ako pozitívny zážitok je o to nebezpečnejší.. Aj konzumácia malého množstva alkoholu akceptovaná v domácom prostredí môže byť  nevhodným posolstvom rodičov deťom, že smú siahnuť po poháriku aj inokedy. Je to nebezpečné. Pretože dieťa takto nechtiac učíme pozitívnemu vzťahu k alkoholu. Rodičia podceňujú podobné sviatočné výnimky a nepredpokladajú, že ich deti budú piť aj bez ich prítomnosti. Ale deti to s vysokou pravdepodobnosťou urobia. Pretože sa tak správajú aj samotní dospelí, ktorým sa ony chcú podobať. Nie je žiadnou výnimkou, že na bratislavských Kramácroch zachraňujú dieťa pod vplyvom alkoholu, dokonca s podozrením na otravu alkoholom. Neraz desaťročné deti, ktoré si potajomky na rodinnej oslave upíjali rôzne druhy alkoholu priamo z fľaše.

Deti kopírujú život svojich rodičov. Preto mimoriadne ťažké to majú hlavne tie, ktoré vyrastajú v rodine alkoholika. Darmo, aj negatívne vzory správania sa vedia zadrieť pod kožu a potom inšpirovať. A k vývoju myslenia detí neprispieva ani spoločenská atmosféra. Stále panuje dosť vysoká tolerancia tejto drogy. Veď aj obľúbené seriály komerčných staníc sú zaplavené scénkami s alkoholom, nechýbajú bujaré oslavy vo veľkom štýle a práve podobné televízne projekty môžu mládež motivovať  k podobnému správaniu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada