18.12.2022 16:35

Pri zhone sa nehoda pritrafí skôr

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Napriek tomu, že Vianoce sú symbolom harmónie a pestovania rodinných vzťahov v pokojnej atmosfére, predsviatočnému stresu s množstvom povinností sa nevyhneme. Treba napiecť pečivo, zohnať kapra i stromček a popri tom stíhať povinnosti s deťmi i v práci a gruntovanie celého bytu. Nečudo, že sa nám pod náporom úloh, ktoré si dobrovoľne naordinujeme, stane menší úraz.

Stačí chvíľka nepozornosti a po skoku zo stoličky pri vešaní záclon nám pukne v členku a máme výron ako vyšitý. O rezných ranách pri porciovaní ryby, odreninách pri čistení kachličiek a popáleninách pri varení ani nehovoriac. Ako si pomôcť, aby sme následky nehody i bolesť čo najviac eliminovali?

VYVRTNUTIE ČLENKU je bolestivé zranenie, pre ktoré je charakteristický opuch a neraz i viditeľný krvný výron. Bolesť je najintenzívnejšia pri samotnej nehode a v nasledujúcich minútach. Aby sme si nespôsobili chronické problémy, treba sa o nohu správne postarať. Najprv si na postihnuté miesto prikryté bavlnenou textíliou alebo čistou kuchynskou utierkou priložíme ľad alebo vrecko zmrazenej zeleniny, čo zmierni bolesť i opuch. Keď studený obklad zaúčinkuje, po asi 20 minútach si členok zafixujeme elastickým obväzom. Musíme rátať s tým, že najmenej desať dní nesmieme na nohu naplno došľapovať, aj keď nám to skomplikuje prípravu na Vianoce. Zdravie je predsa dôležitejšie. Poškodené kĺbové puzdro i natiahnuté väzivo v členku na zahojenie potrebuje čas na zahojenie. Ak bolesť a opuch ani po niekoľkých hodinách napriek studenému obkladu neustúpi, ide pravdepodobne o vážnejší úraz, asi zlomeninu, s ktorou treba čo najskôr vyhľadať lekára.

Poznámka: Tmavý krvný výron sa bude vstrebávať aj niekoľko týždňov. Aby sme zabránili zápalu postihnutého miesta, môžeme časť členku s výronom natierať niekoľko dní protizápalovými gélmi.

NARAZENÉ REBRÁ sa môžu pošťastiť pri páde z niekoľkých schodov, ak bývame v dome a často v chvate lietame z prízemia na poschodie a zase späť. Nemusíme bežať hneď do nemocnice. Je to síce bolestivé zranenie, ale vylieči ho hlavne čas. Pacient bude preto najmä v prvých dňoch potrebovať lieky proti bolesti a zmenu v polohe pri spaní. Vo vodorovnej polohe bolia narazené rebrá najviac, treba si pridať väčší vankúš a spať v polosede, prípadne na boku na zranenej strane, len tak pocítime úľavu. Dobré je tiež nechať si previazať hrudný kôš v dolnej časti niekoľkokrát elastickým obväzom po silnom nadýchnutí a vydýchnutí. Ak zbadáme na hrudi krvný výron alebo je bolestivé miesto zdeformované, treba navštíviť lekára. Problémom nebude len narazenie, ale zlomenina rebra. 

Poznámka: Symptómom komplikácií je aj časté dráždenie na kašeľ a vykašliavanie hlienov s prímesou krvi. V tom prípade môže ísť o poškodenie pľúc.

OTVORENÁ RANA po páde sa vytvorí, ak napríklad kolenom alebo lakťom narazíme na ostrejšiu hranu. Pritlačením kúskom gázy najprv zastavíme krvácanie a potom ranu vyčistíme. V domácom prostredí nepotrebujeme nutne dezinfekčné prostriedky, postačí voda a mydlo a rana sa vlastne vyčistí aj odtečením krvi. Ak rana krváca ešte aj potom, prelepíme ju rýchloobväzom, preväzovať poranené miesto vrstvou elastického obväzu nie je dobré riešenie, bez prístupu vzduchu sa predlžuje doba liečby. No aj tak si budeme istý čas toto menšie zranenie uvedomovať, nevyhnutné je prispôsobiť stavu charakter pohybov. Kľačať na zemi a tepovať ručne koberec, ak máme zranené koleno, rozumné určite nie je. Takto po domácky si môžeme ošetrovať otvorené rany do dvoch centimetrov. Väčšie by mal vidieť chirurg a zvážiť zašitie. A konzultáciu s lekárom si vyžaduje každé zranenie na tvári, aby nám neostala nepekná jazva.

Poznámka: Nenechávajme rýchloobväz zbytočne dlho na rane. Ak navlhne alebo sa namočí, treba ho vymeniť. Vo vlhkom prostredí majú živnú pôdu baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal rany.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada