20.06.2023 19:24

Pri úpale trpí pokožka popálením

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Úpal je vlastne istý druh popálenia, ale v tomto prípade vplyvom slnečných lúčov. K podobným popáleninám sa môžeme dostať aj pre preexponovanom pobyte v soláriu. Silné žiarenie nás neohrozuje iba v letných horúcich dňoch bez mráčika na oblohe, ale môže nám ublížiť aj počas zimného pobytu vo vysokých horách. Citlivosť na slnečné lúče môžu umocňovať niektoré druhy liekov.

 

Príčiny:

Silné žiarenie naruší integritu kože, jeho ultrafialové lúče poškodia jej povrchové bunky a spôsobia rýchle začervenanie, ktoré je bolestivé. V ťažších prípadoch úpalu je pokožka až sýtočervená a tvoria sa na nej pľuzgiere, postihnuté miesta môžu opuchnúť.

 

Riziká:

Pri ťažších spáleninách ohrozuje zdravie človeka aj prehriatie organizmu. Navyše spálenie pokožky slnečným žiarením, najmä opakované, je rizikovým faktorom možného vzniku nebezpečného malígneho melanómu, ktorý je najnebezpečnejšou verziou rakoviny kože.

 

Pomoc:

Človeka s úpalom okamžite presunieme na tienisté miesto alebo do interiéru a pokožku mu schladzujeme mokrým uterákom alebo špongiou namočenou do studenej vody. V prípade končatiny si ju postihnutá osoba môže ponoriť do nádoby s vodou. Navyše jej poskytneme chladený, ale nie ľadový, nápoj, ktorý by mala piť po dúškoch. V prípade mierneho úpalu môžeme pokožku natrieť telovým mliekom alebo prípravkom po opaľovaní, najlepšie s panthenolom, ktorý ju príjemne schladí a upokojí. Veľmi poškodená koža s väčším množstvom pľuzgierov si žiada ošetrenie lekára.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada