16.06.2018 16:16

Pri táboráku buďme opatrní

Domácnosť – Bezpečnosť a poistenie

 

Ak v lete horúčava na pár dní pominie nebude vhodné počasie na kúpanie a slnenie, môžeme si urobiť výlet do lesa zavŕšený táborákom a opekaním slaninky či špekáčikov. No ani pri všetkej eufórii a dobrej nálade z vydareného dňa netreba zabúdať, že manipulácia s ohňom si vyžaduje ostražitosť. Aké sú hlavné zásady bezpečného zakladania ohniska v prírodnom prostredí?

  • Podstatný je výber vhodného miesta, táborák má byť od stromov v lese vzdialený najmenej 50 metrov. Nemal by byť založený ani v blízkosti budov, najmä drevených, alebo tesne vedľa predmetov, ktoré sa ľahko vznietia.
  • Základom pre ohniskom má byť hlina, určite nie spleť koreňov veľkého stromu alebo kopa napadaného lístia.
  • Hlinu treba ešte dokola obložiť radom skál a kameňov, ktoré nám pomôžu hľadať mladší členovia rodiny. Budú sa aspoň cítiť užitočnejší, keď prispejú svojou troškou do mlyna. Ak je v okolí s týmto materiálom problém, spravme okolo celého základu táboráku násyp z hliny alebo piesku, ktorý vytvorí prirodzenú zábranu padajúcim horiacim kusom dreva.
  • Na spodok treba poukladať väčšie kusy popílených polien alebo polámaných vetví v štýle stabilnej pyramíd, aby sa drevo prehrievalo zvnútra a a keď sa zhorené kusy budú rúcať, budú padať zaručene smerom dovnútra a nie mimo táboráku.
  • Na podpálenie môžeme použiť kúsok papiera, z ktorého by sa malo raždie umiestnené na vrchu rýchlo chytiť. Nikdy sa ohník nepokúšajme zapáliť vysoko horľavými až výbušnými látkami, ako je benzín, nafta alebo lieh. Veľmi rýchlo sa vymknú spod kontroly a môžu spôsobiť aj vážne popáleniny.

  • Od ohňa sa nevzďaľujme a v žiadnom prípade pri ňom nenechávajme deti samotné.
  • Pred odchodom nesmieme zabudnúť oheň riadne uhasiť. Môžeme ho zaliať vodou alebo zasypať pieskom či hlinou. Nesmie sa z neho dymiť a radšej ho prehrabme a zistime, či sa tam neskrývajú ešte nejaké rozžeravené uhlíky, ktoré by sa mohli vďaka vetra rozhorieť a zapáliť lístie alebo suché drevo v okolí. Podcenenie podobných situácii by mohli mať za následok vznietenie stromov a prípadne aj zničenie veľkej plochy lesa.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada