29.07.2019 09:29

Pri otrave hrozí dehydratácia

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Teraz v lete je aktuálnejšia viac ako inokedy otrava z pokazeného jedla. Akým spôsobom ratovať človeka, ktorý má ťažkosti po konzumácii potravín znehodnotených teplom?

Príznaky bakteriálnej alebo vírusovej otravy z kontaminovaného jedla sa prejavia po niekoľkých hodinách, ale niekedy až po jednom či viacerých dňoch. Ku klasickým symptómom patria bolesti hlavy a brucha, ktoré často sprevádzajú horúčky a hnačky. Niekedy sa dostavia aj poruchy vedomia. Vtedy musíme okamžite zavolať lekársku pomoc.

 

Ako pomôcť?

V prípade, že ťažkosti nie sú až tak dramatické, postihnutej osobe zabezpečíme podmienky pre odpočinok a odporučíme jej, aby si ľahla a oddychovala. Po opakovanom dávení a hnačkách je organizmus pacienta dehydrovaný, preto je dôležité, aby pil dostatok tekutín. No musí ich prijímať pomaly, po dúškoch. Najlepšia je voda, ale môže to byť jablková šťava a vývar. V žiadnom prípade sa neodporúča podávať človeku s problémami tráviaceho traktu perlivé nápoje, pretože dráždia žalúdok. Odčerpaný draslík, sodík a glukóza je vhodné doplniť ovocnou šťavou, do ktorej sme zamiešali pol lyžičky medu a štipku soli. Hnačku a dávenie umelo nepotláčame liekmi. Organizmus sa totiž musí prirodzenou cestou zbaviť všetkých škodlivých látok.

 

Návrat k normálu...

... musí byť pre podráždený tráviaci systém pomalý. Na druhý deň, keď ťažkosti odznejú, môže pacient začať opatrne jesť vývar, mäkké sušienky alebo piškóty. Vyhýbať sa musí korenistým, sladkým, mastným, kyslým a mliečnym výrobkom a jedlám s vysokým obsahom vlákniny, ktorý črevný trakt dráždia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada