22.04.2016 16:52

Pri detskej bielizni opatrne

Domácnosť – Staráme sa o textílieÚdržba detského ošatenia, najmä bielizne, si vyžaduje špeciálny prístup. Pokožka novorodenca i batoľaťa je citlivá a môže sa rýchlo podráždiť. A žiadna mamička predsa nechce mať problém s alergiami a inými kožnými problémami, ktorých je potom často ťažké sa zbaviť.


Už pri chystaní výbavičky pred narodením dieťaťa, by mala nastávajúca mamička vyprať všetky košieľky, tričká, dupačky, mikiny či spacie vaky. Dokonca aj nové, pretože tovar sa mohol dostať do kontaktu s inými ľuďmi alebo so stojanom či košíkom v predajni. O darovaných veciach, ktoré mohli byť nejaký čas uložené v nevhodných priestoroch alebo ich kamarátka doniesla v cestovnej taške, to platí rovnako. Ako správne postupovať?

  • Časti oblečenia pre bábätko perieme zásadne v detských pracích prostriedkoch, ktoré sú jemnejšie a ich zloženie akceptuje citlivosť pokožky najmenších detí. Trh ich ponúka viacero druhov, treba pohľadať vhodný, preto najprv zakúpime menšie balenie. Nie je dobré prať detské veci spolu s bielizňou ostatných členov rodiny, a už v žiadnom prípade so spodnou. Dodržať to treba aspoň prvé týždne, najlepšie do pol roka dieťaťa.
  • Ideálne sú ekologické, čisto prírodné pracie prostriedky, ktoré sa dajú zakúpiť v špecializovaných obchodoch alebo cez internet. K alternatívnym formám patrí aj pranie v šupkách z orechov, ktoré pochádzajú z Indie a Nepálu.
  • V prípade prania vecičiek pre bábätko treba pridať počet pláchaní. Cieľom je odstrániť i tie posledné zvyšky dráždivých chemických látok.
  • Z tohto dôvodu je lepšie sa avivážneho prípravku vzdať. Veď väčšiu čistotu nezabezpečí, len dodá bielizni vôňu.
  • Pre možnosť tvorby plesne a zadržiavania nečistôt v pračke ju treba pravidelne kontrolovať a vždy dobre vyčistiť, prípadne vydezinfikovať. Stačí pustiť práčku naprázdno s naliatym dezinfekčným prostriedkom, ktorým môže byť pokojne aj obyčajný ocot.
  • V prvých mesiacoch by sa mali po usušení detské veci vždy prežehliť, aby sme úplne eliminovali možnosť infekcie, pretože vysoká teplota dokáže zničiť baktérie. Textílie navyše aj zmäknú a budú na dotyk príjemnejšie aj pre dieťatko. Vyžaduje to čas a trpezlivosť, ale dnešní rodičia sú aj tak odbremenení od prania a žehlenia plienok, keďže používajú jednorazové.redakcia Doma a Rada, FOTO: obrazky.4ever.sk

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada