15.07.2014 09:06

Prezradili o kávičkároch

Výsledky zaujímavého prieskumu

 

Prieskum, ktorý prebehol v mesiaci máj v Slovenskej a Českej republike, potvrdil, že viac ako polovica Slovákov a Čechov pije kávu pravidelne, ich dôvody sú však rozdielne. Zatiaľ čo Slovák sa chce po prebudení naštartovať šálkou kávy, Čech si vychutnáva kávu najmä pre jej výnimočnú chuť. Prieskumu sa na Slovensku zúčastnilo 631 a v Čechách 556 respondentov vo veku od 15 do 60 rokov.

Z výskumu agentúry STEM/MARK vyplynulo, že káva patrí v oboch republikách k obľúbeným nápojom a že vo vzťahu k pitiu kávy sú si Česi a Slováci dosť podobní. Kávu popíjajú pravidelne dve tretiny Čechov a až tri štvrtiny Slovákov. Šesťdesiat percent Slovákov si dopraje pravidelne jednu až dve šálky kávy denne, čo v priemere predstavuje okolo 15 šálok týždenne. A nezanedbateľné percento (22 percent) pije až okolo 25 šálok kávy týždenne!

 

Začiatky s „turkom“

Vo vzťahu k minulosti viacerí respondenti priznávajú, že v počiatkoch „kávičkovania“ pili prevažne zalievanú čiže tureckú kávu. Ak ste však žena, navyše neskôr narodená a s vyšším dosiahnutým vzdelaním, nemusíte s výsledkom prieskumu súhlasiť. Pravdepodobne ste začínali s instantnou kávou.

 

Radšej ranná káva?

Väčšina kávičkárov tvrdí, že kávu považujú za súčasť denného rituálu, za akýsi socializačný prvok pri stretnutí a komunikácii s priateľmi či kolegami. No ukázali sa isté rozdiely medzi sledovanými krajinami. Až polovica Slovákov (Česi len 39 percent) pije s obľubou kávu hneď ráno po prebudení, pri raňajkách alebo po príchode do práce. Ide o súčasť procesu prebúdzania sa, ranného vstávania a naštartovania sa do nového dňa. Polovica z uvedených preferuje piť prvú kávu dňa v spoločnosti niekoho, druhá polovica si na spoločnosť pri pití rannej kávy nepotrpí. Ranná káva je často spájaná s komunikáciou s okolím, s relaxáciou, s vychutnaním vône a chute kávy a jej konzumáciu často sprevádzajú rutinné pracovné či oddychové úkony ako čítanie elektronickej pošty či novín alebo sledovanie televízie. V Čechách káva nie je nutne súčasťou ranného rituálu a nemusí byť ani silná, aby napomáhala zlepšovať koncentráciu. Česi s obľubou spájajú pitie kávy so stretnutím s priateľmi a známymi. Podľa vyjadrenia 60 percent Čechov a 44 percent Slovákov ich absencia kávy zásadne neovplyvní. Napriek tomu časť z nich priznáva, že keď nemá svoju bežnú šálku kávy, pociťuje nedostatok energie alebo bolesti hlavy.

 

Viedenská už tak neletí

Jej doba asi pominula spolu s rokmi 90-ymi. Ale ani v súčasnosti nemáme radi čisto čiernu bez ochutenia. Podobnú konzumuje len 11 percent ľudí. V spôsobe dochucovania kávy sú si Česi a Slováci veľmi podobní. Až dve tretiny respondentov kávu najčastejšie prisládzajú cukrom (65 percent) alebo dochucujú mliekom (63 percent), a zriedka šľahačkou, čo je vlastne povestná viedenská verzia kávy.

Slovákom vonia káva domovom

Dobrá káva Slováka poteší, urobí mu radosť, je pre neho pozastavením, príjemnou chvíľkou. Káva je predovšetkým u starších ľudí z menších miest spätá s domovom (67 percent ČR a 71 percent SR). Útulné kaviarničky ako z cestopisu po talianskych či španielskych letoviskách by sa preto u nás asi neuživili. Z prieskumu vyplynulo, že len 13 percent respondentov obľubuje pochutnať si na káve v kaviarni. K obľúbeným situáciám patrí aj pracovné prostredie a návšteva u priateľov.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada