19.01.2016 14:49

Prevratná liečba artrózy

Aktuality

 

Liečba kĺbov kmeňovými bunkami je jednou z najmodernejších liečebných metód v oblasti ortopédie. Na Slovensku ako jediná zabezpečuje tento druh liečby Nemocnica Malacky, kde zrealizovali už viac ako sto aplikácií.

Liečba kmeňovými bunkami sa za posledné roky stala prelomom vo viacerých odvetviach medicíny na celom svete. Jej priaznivé výsledky potvrdzujú tisíce spokojných pacientov a lekári v nej vidia budúcnosť medicíny. „Kmeňové bunky majú obrovský potenciál na liečbu rôznych zdravotných problémov, ako sú autoimunitné ochorenia, bolesti chrbta, traumy mozgu a miechy, mozgová obrna, mŕtvica, cukrovka, srdcové ochorenia, ochorenia obličiek a mnoho iných ochorení, ktorých príčinou je poškodenie buniek. Jednou z nových oblastí rozvoja liečby je aj liečba onkologických ochorení. Som presvedčený, že bunková terapia čoskoro nahradí mnohé chirurgické, farmakologické či rehabilitačné postupy a výkony,“ vysvetľuje popredný americký ortopéd Brian Mehling, M.D., špecialista na kmeňové bunky a zakladateľ Blue Horizon International.

 

Aj Slováci už majú výsledky

Kmeňové bunky pomáhajú už aj slovenským pacientom. Liečba artrózy bedrových a kolenných kĺbov sa realizuje s použitím americkej patentovanej technológie v jedinom zdravotníckom zariadení na Slovensku, v Nemocnici Malacky. „Kmeňovými bunkami sme za uplynulý rok pomohli už viac ako stovke boľavých kĺbov. Pacienti pociťujú prvé zlepšenie už po pár týždňoch, celkový stav chrupavky sa výrazne zlepší do 2 až 3 mesiacov po liečbe,“ hovorí o skúsenostiach svojich pacientov MUDr. Milan Hric. Podľa prieskumu polovica pacientov už 10 dní po zákroku zaznamenala zníženie bolestivosti kĺbu. Po 3 mesiacoch po aplikácii sa z ústupu bolesti kĺbov tešilo už 62 % opýtaných, po 6 mesiacoch od liečby to bolo 79 % pacientov. Tretina pacientov sa pochválila, že vďaka zákroku prestali brať lieky proti bolesti. Navyše až 71 % pacientov potvrdilo, že vďaka liečbe sa zlepšila pohyblivosť postihnutého kĺbu. „Našou najväčšou odmenou sú pre nás spokojní pacienti, ktorí sa opäť môžu hýbať a naplno sa venovať svojej rodine, záujmom či športu,“ uzatvára MUDr. Hric.

 

Ako liečba prebieha?

Na liečbu artrózy kĺbov sú použité vlastné kmeňové bunky z tuku pacientov. Po absolvovaní konzultácie prichádzajú pacienti na jednoduchý zákrok, ktorý prebieha len v lokálnej anestézii, trvá približne len 4 hodiny a nevyžaduje si následnú hospitalizáciu pacienta. „Kmeňové bunky sa získavajú z telesného tuku pacienta. Po odobratí tukového tkaniva, zväčša z oblasti brucha sa kmeňové bunky špeciálnou metódou v sterilných podmienkach izolujú, spracujú a následne sa vpichnú do miesta poškodenia. Po aplikácii si v kĺbe vyhľadajú poškodené miesto, usadia sa a začnú sa meniť na bunky chrupavky, ktorá nezhrubne, len sa vyhladia jej defekty. Liečba je tým trvalejšia, čím je aplikovaná v skoršom štádiu poškodenia chrupavky v kĺbe,“ vysvetľuje priebeh zákroku MUDr. Hric.

 

Nádej i pre ďalších pacientov

Nemocnica v Malackách reaguje na svetové trendy v poskytovaní špičkovej zdravotnej starostlivosti.  Ako jediná na Slovensku lieči artrózu bedrových a kolenných kĺbov kmeňovými bunkami. „Neustále hľadáme nové spôsoby, ako priniesť našim pacientom zdravotnú starostlivosť na svetovej úrovni. Sme hrdí na to, že aj zavedením inovatívnej metódy liečby kmeňovými bunkami sa nám to úspešne darí. Pacienti nielen zo Záhoria, ale aj zo vzdialenejších regiónov Slovenska, k nám prichádzajú, aby sa zbavili svojej bolesti kĺbov,“ konštatuje riaditeľ Nemocnice Malacky Ing. Peter Kalenčík, MSC.

Všetky informácie ohľadom liečby kĺbov kmeňovými bunkami pacienti nájdu na www.liecbaklbov.sk, alebo na bezplatnom telefónnom čísle 0800 30 00 30.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada