08.05.2018 11:12

Prehltlo vaše dieťa malý predmet?

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

U malých detí sa to stáva často. Ich pozornosti neujde žiadny malý predmet, ktorý sa zatúla pod kreslo alebo v kúte obývačky a oni si ho hneď strčia do ústočiek. Ak na to rodič nepríde rýchlo, situácia sa môže pre prehltnutú mincu alebo gombík napokon zdramatizovať.

Malé deti sa často dusia pri jedle alebo pri hre, keď si strčia malý predmet do úst a tým si úspešne zablokujú dýchacie cesty. Treba konať skutočne rýchlo, najmä ak dieťa začína strácať vedomie. Ako sa zvykne pri čiastočnej blokáde správať? Dieťa vtedy býva rozrušené, kašle a má ťažkosti pri rozprávaní. Pri úplnom upchaní nie je schopné už vôbec rozprávať, stráca dych a môže padnúť do bezvedomia.

 

Účinná pomoc

Ak malý pacient dýcha, musíme ho povzbudzovať ku kašľu, čím sa prekážka odstráni najrýchlejšie. V prípade, že už začína slabnúť, treba ho udrieť dlaňou ruky päťkrát do chrbta, presne do miesta medzi lopatkami a vzápätí skontrolovať ústnu dutinu, či sa v nej hľadaný predmet nachádza. Ak to nepomohlo, skúsime metódu prudkého stláčania hrudníka.

Postavíme sa alebo si kľakneme za dieťa a objímeme ho tak, že jednu rukou zovretú v päsť so skrytým palcom priložíme na jeho hrudnú kosť a druhou rukou päsť uchytíme. Stlačíme a hneď zase uvoľníme a to opakujeme päťkrát s trojsekundovými prestávkami. Ak sa dieťa ani teraz nezbavilo prekážky v dýchacích cestách, stlačíme mu podobným spôsobom brucho v mieste medzi pupkom a hrudnou kosťou. Toto môžeme opakovať maximálne trikrát. Ak sa nám ani po týchto krokoch nepodarilo vybrať prekážku, voláme okamžite záchrannú službu. V prípade, že dieťa stráca vedomie, uvoľníme dýchacie cesty a začneme s umelým dýchaním. Pri bezvedomí urobíme okamžite vonkajšiu masáž srdca, čím sa svaly hrdla môžu uvoľniť a dýchacie cesty sa dostatočne otvoria pre dýchanie z úst do úst.

 

Poznámka:

Ak máme podozrenie, že dieťa prehltlo nejaký ostrý predmet, napríklad klinec, treba s ním ísť okamžite na pohotovosť. Röntgen odhalí, v ktorej časti tráviaceho traktu a v akej polohe nebezpečná drobnosť uviazla. Väčšinou sa podobná situácia nekončí dramaticky a predmet uviazne o dva či tri dni v plienke.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada