17.08.2020 08:22

Pred vstupom do bazéna sa osprchujme

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Mnohí počas horúčav trávia dni na kúpalisku. Voda predsa sprostredkuje telu úľavu a aspoň dočasné ochladenie. Zaplávať si v bazéne je zároveň príležitosťou pre zdravý pohyb, iných aktivít sa v extrémnom počasí radšej vzdávame.

Nemali by sme však pred vstupom do bazéna zabúdať na jednu drobnosť. Na použitie sprchy, ktorá nie je umiestnená v tesnej blízkosti bazéna náhodou. Sme malá prírodná továreň a denne produkujeme pot a maz, ktorý by sa spolu s odumretými bunkami kože dostal do vody v bazéne. Ak sa neosprchujeme, tak ju vlastne znečistíme. A keď sa k tomu pridajú ďalšie desiatky či možno aj stovky návštevníkov, nečistoty napokon spôsobia zvyšovanie pH. Výsledok? V zásaditej vode sa účinok chlóru znižuje, takže voda v bazéne nebude napokon zodpovedať hygienickým normám.

 

Rovnako pri vychádzaní

Sprchu si doprajme aj po absolvovaní plaveckej nádielky. Keď vystúpime po schodíkoch z bazéna, naše kroky by mali opäť smerovať k sprche, aby sme zmyli chlórovú vodu. A zabezpečili si aj vyššiu ochranu vlastného tela a pokožky pred nečistotami, ktoré po sebe zanechávajú iní návštevníci. Tí, ktorí sa neosprchujú pred vstupom do bazéna a tiež tí, ktorí si ho pomýlia s toaletou a nenápadne sa doň vymočia. Táto ľudská tekutina, ako je známe, obsahuje rôzne odpadové látky. Vrátane kyseliny močovej, ktorá reaguje s chlórom a provokuje tvorbu chloramínov - toxických zlúčenín organického pôvodu. Tie sú prchavé, preto na otvorenom kúpalisku nie sú až takým problémom ako na uzavretej plavárni.

Poznámka:

Pri vysokých teplotách by sme mali skákania hlavičiek vzdať. Najmä, ak sme veľmi rozhorúčení. Prudká zmena predstavuje pre telo šok a riziko svalových kŕčov. Človek sa potom môže začať topiť, čo si v preplnenom bazéne nemusí napokon nikto všimnúť. Dovoliť si podobné športové výkony môžeme až po krátkom pobyte vo vode a dostatočnom schladení tela.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada