01.03.2021 09:15

Pred cvičením treba konzumovať sacharidy

Varenie – Správna výživa

 

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa hneď zrána venujú pohybovým aktivitám? Ledva sa preberiete zo spánku, už smerujete k stacionárnemu bicyklu v spálni alebo si obujete tenisky, aby ste si zabehali? Žiadny problém, nerobte tak však nalačno. 

Možno si niekto myslí, že pohyb je najlepšou vzpruhou pre telo a ešte pridá, že ráno aj tak nie je schopný do seba nič dostať. Ale všetko má svoje dôsledky. Ak totiž budete organizmus nútiť do pohybu bez toho, aby ste niečo zjedli, zoberie energiu zo svalov. A to asi nie je vaším cieľom. Či už pri pravidelnom cvičení, ktorým sa snažíte budovať svalovú hmotu, alebo pri chudnutí, kedy by malo byť efektom spaľovanie a úbytok tuku. A konkrétne?

  • Pretože nemáte čas na kompletné raňajkové menu, stačí si zvoliť správny zdroj sacharidov. Môže to byť cereálna tyčinka (ovocná, nie čokoládová) i ľahko stráviteľné ovocie, napríklad banán alebo jablko. Prípadne kúsok celozrnného chlebíka či pečiva so zdravou, najlepšie zeleninovou alebo strukovinovou nátierkou, ktorá by nemala v chladničke chýbať.
  • Nezabúdajte ani na pitný režim. Tri deci obyčajnej neperlivej vody na správny rozbeh dňa zaúčinkuje ako vnútorná sprcha a naštartuje organizmus, ktorý je po sladkom spánku dehydrovaný.

 

Poznámka:

Ak športuje naopak radšej vo večerných hodinách po práci a chcete aj zhodiť nejaké kilá, vtedy konzumujte hlavne bielkoviny a len minimálne množstvo sacharidov. Žiadne ovsené kaše či cestoviny, ale ryby, kuracie mäso a syry v kombinácii so zeleninovými šalátmi.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada