16.11.2016 20:21

Prečo svieti UFO na fialovo?

Aktuality

 

Deň 17. november nie je len Dňom študentstva, Dňom boja za slobodu a demokraciu, ale po tretíkrát v histórii aj Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Celosvetovú kampaň sa rozhodol podporiť aj Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy so spoločnosťou Siemens. Na znak úcty a spolupatričnosti s pacientmi trpiacimi karcinómom pankreasu, ich rodinami a priateľmi sa v predvečer svetového dňa rozsvieti známa dominanta Slovenska a Bratislavy na fialovo.

Tento sviatočný deň je zároveň je aj dňom vzniku aliancie „Povedzme NIE RAKOVINE“, ktorá chce zlepšiť starostlivosť o onkologických pacientov so všetkými diagnózami. Jej cieľom je osloviť a zainteresovať všetkých, ktorí majú a chcú mať vplyv na situáciu v onkológii v našej krajine, ktorá je, žiaľ, na popredných svetových priečkach vo výskyte viacerých druhov karcinómov so zlou prognózou.

Apel na vyjadrenie podpory

Preto zakladatelia aliancie Patrik Hermann a Jana Pifflová Španková vyzvali osobnosti kultúrneho a verejného života, spolu s odborníkmi, lekármi, príbuznými a priateľmi pacientov a so všetkými, ktorí im chcú vyjadriť svoju podporu, aby sa pripojili a v tento deň adresovali fialovú pohľadnicu všetkým, ktorí majú vplyv na stav zdravotníctva v našej krajine! Šíriť ju môžu v elektronickej podobe, E- mailom alebo sociálnymi sieťami. 

Na pohľadnicu môžu odosielajúci pripísať svoje meno a dôvod, prečo sa k iniciatíve pridávajú. Nájdu ju na stránkach združení www.nierakovine.sk, www.europacolon.sk, na ich facebookových profiloch. Predtlačené papierové pohľadnice už v súčasnosti podpísali mnohé osobnosti kultúrneho a verejného života, odovzdáme ich tým, ktorí majú vplyv na uskutočnenie zmien v tejto zlej situácii. Prvým signatárom výzvy NIE RAKOVINE pankreasu je prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Iniciatíva magistrátu

17. novembra sa konajú podujatia a spúšťajú osvetové kampane podporujúce boj s rakovinou pankreasu na celom svete. Na Slovensku aliancia NIE RAKOVINE odštartuje v tento deň veľkú podpornú kampaň, v ktorej bude verejnosť apelovať na všetkých kompetentných, aby sa touto vážnou situáciou začali zaoberať. Jednou z akcií, ktorú podporil Magistrát Hlavného mesta Bratislava, je aj vysvietenie bratislavského UFA na fialovo.

 

Rakovina pankreasu v číslach

  • Slovensko je druhou krajinou na svete vo výskyte karcinómu pankreasu.  
  • Je to mimoriadne vážna onkologická diagnóza s prežívaním iba 4 až 6 mesiacov.
  • sú nejasné a väčšina pacientov príde k lekárovi neskoro.
  • Len 1 z 20 diagnostikovaných sa dožije 5 rokov. Napriek tomu až 60 percent populácie o tomto ochorení nič nevie!
  • Na Slovensku trpí rakovinou pankreasu asi 1000 ľudí a v posledných rokoch výskyt ochorenia stúpa.

 

Viac informácií o možnosti podpory, o tom, aké osobnosti sa k nej už pridali, nájdete tu www.nierakovine.sk, odborne správne informácie o pankrease a jeho karcinóme na  www.europacolon.sk , fialovú pohľadnicu na zdieľanie na www.facebook.com/nierakovine/

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada