15.08.2023 16:54

Prečo sme pri mori šťastní?

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Stojíme nohami zaborení v piesku a necháme ich obmývať vlnami pokojného príboja. Z plných pľúc vdychujeme vzduch presýtený soľou a nabíjame sa atmosférou pláže i modrej hladiny mora. Dokonalá chvíľa, v ktorej sa cítime šťastní.

Co je vlastne dôvodom,  že pobyt pri mori prežívame tak intenzívne? Veď aj horská alternatíva dovolenky dokáže poskytnúť krásne zážitky a vrátiť človeku stratenú energiu. More má však špecifické schopnosti, ktoré pôsobia  na naše zmysly i pocity. Je to zmes zvukov, vôní a celkových prírodných podmienok, ktorým asi nik neodolá. Čo všetko vlastne pobyt pri mori s naším telom i psychikou, s nami samotnými robí?

 • Kontrast nekonečného mora a uzavretej kancelárie, v ktorej trávime po celý rok svoj pracovný čas, je pozitívnym šokom pre dušu, ktorá sa už od prvého dňa ochotne tejto scenérii otvorí.
 • Príjemná je i samotná farba mora a oblohy. Modrá má dokázateľne upokojujúci účinok na šedú mozgovú kôru.
 • Už i krátkodobý pobyt pri mori, ktorý maximálne využijete trávením dňa na pláži bez starostí a stresu, dokáže byť zdrojom relaxu a prívalu nových síl a energie na zvládanie pracovnej záťaže potom v priebehu roka.
 • Silný relaxačný prvok je šumenie mora. Tento monotónny zvuk upokojí mozgovú činnosť, zníži krvný tlak i tep srdca a odbúra stres. Takže pri ňom zaspí aj ten, kto chronicky trpí nedostatkom spánku.
 • Nezameniteľná je aj vôňa na morskom pobreží. Vzduch na pláži s vysokým obsahom jódu posilňuje naše pľúca a psychika profituje zo zmesi miestnych rastlín a morskej soli.
 • Samotné more obohatené soľou je prirodzeným peelingom pre pokožku celého tela, pomáha odstrániť zrohovatené vrstvy kože, ktorá je potom jemnejšia a zdravšia. Plávanie v mori je zážitok pre našu myseľ, ale aj pre naše telo.
 • Užitočné sú i prechádzky po dlhej morskej pláži a zbieranie mušlí a zaujímavých kamienkov, ktoré si zahádžete do mora. Všetko užitočný pohyb. A prirodzenejší ako v posilňovni.

Prineste si atmosféru dovolenky pri mori domov

 • Pár tipov pre tých, ktorí po návrate s nostalgiou spomínajú na dni strávené na gréckom ostrove alebo talianskom jadranskom pobreží.
 • Šum mora si môžete kedykoľvek nahrať na mobil a potom doma, ak spánok neprichádza, pustiť zo sluchátok.
 • Aróma mora a pláže sa dajú po návrate z dovolenky simulovať špeciálnou zmesou vôní prírodných vôní olejčekov a aromatických sviečok.
 • Ak sa počas pobytu pri mori výrazne zlepšilo vaše dýchanie, nemusíte o túto devízu prichádzať. Potrebujete len v horúcej vode rozpustiť morskú soľ, najlepšie z Mŕtveho mora, a potom ju nad miskou zakrytí uterákom zhlboka inhalovať. Vdychovanie soľných pár bude mať blahodarný  účinok na sliznicu dýchacích ciest a ochráni vás pred jesenným prechladnutím.
 • A ako predĺžiť zdravý stav pokožky celého tela aj po dovolenke? Ľahká pomoc. Pridajte občas do kúpeľa vo vani pár lyžíc morskej soli, ktorá vyplaví z pokožky toxické látky, dodá jej minerály a vyhladí ju.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada