08.10.2018 17:20

Prečo máme babie leto?

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Hoci sme si v septembri po dlhých týždňoch príliš horúcich dní a nocí vydýchli, že sa ochladilo a rozpršalo, už sme aktuálne opäť vďační za odvážnejšie slnečné lúče. A tie októbrové patria určite k najpríjemnejším. Najmä ak sú spojené s babím letom.

Odborníci ho charakterizujú ako „obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia, ktoré sa v Európe vyskytuje obvykle v septembri alebo októbri a je spôsobené rozsiahlou stabilnou tlakovou výšou nad strednou a juhovýchodnou Európou“. A odkiaľ sa zobral tradičný názov pre dočasné jesenné oteplenie, keď počas obeda zhadzujeme prechodnú bundu a dokonca nám postačí aj tričko s krátkymi rukávmi? Podľa meteorológov patria k babiemu letu pavučinky, ktoré splietajú tisíce drobných pavúčikov a pomocou ktorých vďaka priaznivému vetríku lietajú nad našimi hlavami, aby si našli vhodný úkryt na prezimovanie. Nie je náhoda, že sa presúvajú až teraz. V tomto období totiž majú voľnejšie a bezpečnejšie koridory, keďže vtáky - ich úhlavní nepriatelia už poodlietali do teplejších krajín. A práve jemné utkané nitky pripomínajú šedivé vlasy babičky. Zaujímavá asociácia. Mohla vzniknúť ešte v minulosti, lebo biele kučery už dnes nie sú tak bežné, mnohé ženy si svoju hrivu pravidelne farbia aj vo vyššom veku.

Tak si ten niekoľkodňový teplotný benefit, ktorý nám v tomto týždni príroda blahosklonne nadelila, vychutnajme a nakumulujme z neho čo najviac energie. Aby sme už čoskoro ľahšie zvládali studený vietor, dážď a stupne prudko klesajúce až k bodu mrazu.

Viete, že...

  • ... babie leto má aj iné pomenovanie? Vo Francúzsku je to leto svätého Michala, v Nemecku zlatý október, v Bulharsku cigánske a v Severnej Amerike indiánske leto.
  • ... babie leto zvyčajne trvá týždeň alebo dva? Rekord však zaznamenalo v roku 1959 – až sedem týždňov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada