04.08.2017 08:44

Prečo je morská voda zdravá

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Každý rok putujú desaťtisíce ľudí k moru. Väčšina kvôli relaxu a oddychu, no iní majú aj zdravotné dôvody. Ako je to vlastne s morskou vodou a s jej pozitívnym vplyvom na organizmus?

Soli v morskej vode pôsobia priaznivo na pokožku – dokážu ju vyhladiť a hydratovať a zároveň zmierniť podráždenie problematickej kože. K účinku kozmetickému sa preto pridáva aj liečivý najmä v súvislosti s niektorými kožnými ochoreniami, ako je ekzém či psoriáza, ľudovo lupienka. No jej účinky môžeme aj pre nevedomosť anulovať. Keď sa po kúpaní v mori okamžite osprchujeme, zmyjeme všetky soli z pokožky. Treba ich nechať aspoň istý čas pôsobiť. Problémom najmä v minulosti bývali opaľovacie krémy a mlieka, ktorých účinok morská voda rušila. Dnešné sú už kvalitné a útok slanej vody prežijú, treba ich však na pokožku znovu nanášať opakovane pre ochranu proti UV žiareniu každé dve hodiny. Jednak sa vyplavujú sa pri kúpaní a potom sa stierajú pri potení a utieraní osuškou.

 

Pre plnší dych

Morská klíma má priaznivý vplyv aj na dýchací systém a pomáha ľuďom s astmou či inou inhalačnou alergiou alebo pacientom s opakujúcimi sa zápalmi pľúc a priedušiek. Pobyt pri mori zmierňuje ich problémy. Dôvod? Vlhký vzduch nasýtený soľou dokáže zo sliznice nosohltanu spláchnuť všetok prach a alergény. Navyše ju zvlhčuje a tak zrýchľuje jej regeneráciu.

 

Poznámka:

Aj keď si morskú vodu pochvaľujeme, pre vlasy nie je veľkou výhrou. Slaná voda narúša ich hornú vrstvu a spôsobuje stratu lesku. Svoje dielo na kvalite vlasov napokon dokonajú slnečné lúče. Treba si ich preto zakrývať letnými klobúkmi a do vody chodiť s kúpacou čiapkou. Aj keď v nej človek nevyzerá veľmi príťažlivo.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada