19.11.2015 17:24

Pre väčší lesk šperkov

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Stratili poklady vo vašej šperkovnici lesk? Ak sa na ne podpísali roky, pot z tela pri nosení alebo zvyšky mastnoty a nečistoty na prstoch, ktorými sme sa drahých ozdôb dotýkali, treba s tým niečo urobiť. A prsteňom, príveskom či iných ozdobám z drahých kovov vrátiť ich pôvodnú krásu.

Starať sa o šperky treba správne. V žiadnom prípade pri ich údržbe a čistení nepoužívame silné chemikálie, tie by ich znehodnotili. A to pravidlo platí aj pri ich nosení. Preto, ak sa chystáme umývať riad alebo čistiť podlahu, treba si odložiť všetky prstene a náramky. Platí aj pri používaní odfarbovačov alebo lakov. Všetky tieto prostriedky obsahujú látky, ktoré môžu naleptať povrch drahých kovov a drahým kameňom zlikvidovať sýtosť farby. Ponechať si vzácne ozdoby v zamknutej skrinke by mal každý, kto sa vybral zaplávať si do bazénu na verejnej plavárni alebo si posedieť vo vírivke.  Voda v týchto zariadeniach býva pre likvidáciu baktérií silne chlórovaná. Zásadne by sme nemali so šperkmi spať, ale na noc by mali byť umiestnené v šperkovnici alebo v škatuľke či zásuvke.

 

Je to zlato, aj keď sa neblyští

Zlato je vzácny kov aj tým, že nepodlieha korózii a neoxiduje a dokáže si udržať dlhé roky lesk. No občas mu musíme pomôcť, najmä ak objavíme miestami znečistený povrch. Postačí nám teplá voda s pár kvapkami tekutého mydla alebo saponátu, do ktorej zlaté predmety ponoríme a zvyšky nečistoty odstránime pomocou mäkkej kefky na zuby. Nikdy to však nerobme nad umývadlom, ale v miske alebo pohári, aby uvoľnené kamene neskončili v odtoku. Napokon šperky vyleštíme, ale zásadne bavlnenou handričkou, pretože papier a hrubšie či polyesterové textílie obsahujú drevené alebo umelé vlákna, ktoré kov ľahko poškrabú. Ak ich stačí vyleštiť len za sucha, najprv dobre vyfúkajme prítomné nečistoty, ktoré môžu vyryť drobučké škrabance. Voľným okom nie sú viditeľné, ale zlato postupne oberajú o lesk. Zlato i platinu môžeme preleštiť aj čistou jelenicou, ktorá je jemná a mäkká. Každodenné nosenie zlatých prsteňov a retiazok zvyšuje možnosť znečistenia, takéto predmety treba podobne dôkladne vyčistiť aspoň raz do mesiaca.

Platí to však len pre zlaté šperky, do ktorých nie sú vsadené tyrkysové alebo opálové kamene. Tieto drahé kamene sú pórovité, preto by ich voda znehodnotila. Nikdy neumývame ani markazit, len ho nasucho vyčistíme zubnou kefkou a preleštíme jelenicou.

 

Zlaté domáce tipy

Ak zlato zmenilo farbu domodra či dozelena, potrebujeme kyslejší roztok. Výborná je šťava z citróna. Alebo nechajme zlatý prsteň či náramok na nejakú dobu ponorené v pive. Najistejšie je však vložiť ozdobu zo zlata do rúk odborníka. V zlatníctve nám ju vyčistia najkvalitnejšie pomocou ultrazvuku.

Striebro je tvrdší oriešok

Striebro sa nedokáže ubrániť zubu čas tak ako rýdze zlato. Vplyvom vzduch zoxiduje a sčernie. Ako mu pomôcť? Najprv ho namočíme v mydlovej vode a špinu sa pokúsime odstrániť bavlnenou handričkou. V prípade nečistôt v štrbinách si pomôžeme mäkkou kefkou alebo špáradlom, ale opatrne. Pri silnom znehodnotení necháme striebro vo vode niekoľko hodín alebo môžeme použiť špeciálny roztok a utierky na čistenie striebra. Ak nám predošlé rady nepomohli, pôvodný vzhľad obľúbených ozdôb pomôže prinavrátiť ultrazvuk u profesionálneho zlatníka. Ale to už niečo stojí. Ak si chceme ušetriť námahu, kupujme si radšej strieborné ozdoby s ochrannou vrstvou. Pri povrchu potiahnutom vzácnym rhodiom strieborné šperky už nie sú viac odsúdené na čierny povlak. Navyše sú odolné voči škrabnutiu a leskom pripomínajú biele zlato, preto pôsobia luxusnejšie.

 

Na drahé kamene jelenicou

Namočiť v slabom roztoku s jemným mydlom môžeme aj diamant, ktorý potom opláchneme vlažnou vodou, ponoríme na moment do lekárskeho liehu a vyleštíme jelenicou. Na ametyst, zafír, tyrkys, granát či rubín použijeme jemný čistiaci prostriedok, vodu a bavlnenú handričku. Smaragdy sú krehké. Aby sme z nich neodlomili ani kúsok, opatrne ich umyjeme v roztoku tekutého pracieho prostriedku. Perly očistíme pomocou mydlovej vody a mäkkej handry, ale najlepšou starostlivosťou je ich pravidelné nosenie. Pretože tuk na pokožke im dodáva prirodzený lesk. Vyžaduje to len jedno, po zložení z krku musíme zvyšky potu odstrániť jelenicou.

 

Dobrá rada:

Ak sa pripravujeme na ples alebo návštevu divadla, šperky by mali byť poslednou čerešničkou na torte. Najprv si treba urobiť mejkap, nalakovať si nechty i vlasy a nakoniec pripnúť náhrdelník, umiestniť náušnice a navliecť prstene. Opačný postup môže byť pre lesk a krásu vašich rodinných šperkov pohromou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada