14.12.2021 13:35

Pre sviežosť vianočného stromčeka

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Vianoce sa nebezpečne blížia a my ešte musíme stihnúť zohnať všetky základné veci, ku ktorým patrí aj vianočný stromček. Boli ste minulý rok sklamaní, že vám vydržal ledva do Silvestra? Skúste sa riadiť niekoľkými odporúčaniami.

  • Prvoradé je kúpiť čerstvo odrezaný stromček, čo prezradí aj jeho hmotnosť. Ten nedávno odpílený je ťažší, lebo je plný vody. Orientáciou môže byť aj pevnosť ihličia. Podrobte ho testu. Uchopte ihličie medzi prsty a potiahnite. Ak sa rýchlo odtrhne od konárika, hľadajte iný stromček, tento rýchlo vyschne.
  • Dôležitým opatrením je neumiestniť jedličku či borovicu hneď do vykúreného interiéru. Náhly prechod z mrazu do tepla mu môže ublížiť, teplotný šok spôsobí rýchle opadávanie ihličia. Preto ho treba na pár dní umiestniť do garáže alebo do pivnice, kde je chladnejšie.
  • Mnohí zvyknú zrezať spodok stromčeka do špicu, aby sa zmestil do podstava. Je to chyba, pretože sa odstráni kôra a pod ňou aj živica, vďaka ktorej sa dostane voda aj do všetkých konárikov. Lepšie je preto zadovážiť si širší podstavec s nádobou a stromček nechať zrezaný zarovno. Takto bude lepšie prijímať vodu a potom vydrží aj dlhšie čerstvý.
  • Nezabudnúť vodu dolievať, treba rátať s tým, že za deň vypije asi pol litra vody, závisí to aj od jeho veľkosti.

 

Poznámka: Aj umiestnenie vianočného stromčeka v interiéri rozhodne o jeho životnosti. Nikdy ho nepostavte k zdroju tepla, či už je to radiátor, krb alebo kachle. Nebezpečnými pre možnosť požiaru by mohli byť aj svetielka na samotnom stromčeku, preto ich po odchode z domu radšej vypínajte, rovnako keď sa presuniete spať do inej časti bytu. 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada