24.09.2018 15:07

Pre srdce sa behať oplatí

Aktuality

 

Počas Svetového dňa srdca 29. septembra 2018 Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST - Spolu chránime Vaše srdcia“ v spolupráci s partnermi, pripravila na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou - merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre obyvateľov celého Slovenska. Dôvodom je aj vysoká úmrtnosť a hospitalizácie z dôvodu ochorení obehovej sústavy.

Jednou z príčin vysokého krvného tlaku a problémov so srdcom je nadváha alebo obezita. Až polovica slovenskej dospelej populácie by si mala pre redukciu hmotnosti upraviť príjem a výdaj energie. Pokles hmotnosti už o 5 kg môže priniesť zníženie krvného tlaku približne o 4 mmHg. Mnohí však musia pre ťažkosti s krvným tlakom užívať lieky, často viaceré, čo v prípade niektorých pacientov býva problém. Na lieky zabúdajú alebo ich prestanú úplne brať. Odporúča sa preto voľba fixných kombinácií liekov, ktorých majú hneď niekoľko výhod: nižší počet tabliet, ktoré pacient musí užívať, vyššia účinnosť liečby a nižšie riziko nežiadúcich účinkov.

Stále však platí, že zmena životného štýlu, do ktorého zaradíme aj pravidelný pohyb, je tou najlepšou prevenciou krajných situácií, ku ktorým patrí aj mozgová príhoda alebo srdcový infarkt. Najprv však každý potrebuje poznať aktuálne hodnoty svojho krvného tlaku. Ľudia s nadváhou či dokonca obezitou o to viac. Septembrové akcie sprístupnia obyvateľom Slovenska meranie a rovnako inšpirujú k pohybu.

 

Merania BMI a krvného tlaku...

...  sa budú počas 29. septembra 2018 robiť:

  • vo vlakoch:  R 602 (Košice 6:07 - Bratislava hl. st. 11:57) a R 609 (Bratislava hl. st. 14:03 - Košice 19:53)
  • na hlavných vlakových staniciach  – v Bratislave, Žiline a Košiciach
  • v Golem club fitness centrách na celom Slovensku – Aupark Bratislava, Tower 115 Bratislava, Avion Bratislava Rehabilitácia, Relaxx Bratislava, Central Bratislava, Bory Mall Bratislava, Aupark Žilina, Aupark Košice, Forum Poprad
  • v OC Polus City Center  v Bratislave

 

Príspevok lekárnikov

K  odborno-edukačnej kampani MOST sa už po štvrtý raz pridávajú aj lekárne Dr. Max. Počas jednodňovej akcie s názvom „Tento deň si získa vaše srdce“, ktorá sa bude konať v stredu 26. septembra 2018, ponúknu návštevníkom lekární vyšetrenie a poradenstvo v oblasti rizikových faktorov ako sú BMI index, krvný tlak, hladina glukózy a cholesterolu.

Beh pre zdravé srdce

Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST - Spolu chránime Vaše srdcia“  dňa 29. septembra 2018 usporiada pri príležitosti Svetového dňa srdca aj Beh srdca - Aby Vaše srdce nezlyhalo. Je to športová akcia pre bežcov, ich priaznivcov a verejnosť, ktorá podporuje zdravý životný štýl a pravidelný pohyb.  Beh sa bude konať v areáli Kuchajda  v Bratislave 29. septembra 2018 od 10:00 do 13:00. Aj počas konania behu na Kuchajde, si bude možné nechať zmerať BMI a krvný tlak, a na účastníkov behu čaká tombola. Všetky informácie o kampani nájdete na weboch www.presrdce.euwww.tvojesrdce.sk.

 

Dôležité fakty:

  • Hraničnou hodnotou pre začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140/90 mmHg a vyšší.
  • Choroby srdca a vôbec obehovej sústavy spôsobili na Slovensku v poslednom roku vôbec najviac úmrtí, až 48,3% zo všetkých ochorení.
  • Vysoký krvný tlak, čiže hypertenzia, vzniká často ako následok neriešeného problému nadváhy a obezity.
  • Významným rizikovým faktorom je obvod pása u mužov viac ako 102 cm a u žien viac ako 88 cm.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada